İnşaat Manşet

2022 yılında AVM’lerde daha yüksek enerji verimliliği sağlanacak

JLL Türkiye Müşteri Muhasebesi ve Yeniden Kiralama Kıdemli Direktörü Gökhan Faik Yazıcı, 2021 yılını değerlendirdiği açıklamasında pandeminin sektörel etkilerine değindi ve 2022 yılında alışveriş merkezlerinde daha yüksek enerji verimliliği sağlama anlamında köklü değişimler gerçekleşeceğini ifade etti.

Gayrimenkul sektöründe dünya devleri arasında yer alan JLL Türkiye, tüm sektörleri etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen geride bıraktığımız yılı büyüyerek tamamladı. Hijyenik ve güvenli alışveriş deneyimini, artık birer yaşam alanı haline dönüşen AVM’lere entegre şekilde sürdüren JLL Türkiye, AVM’lerin deneyim alanı olarak konumlanması, kiralanabilir alanların artması ve sürdürülebilirlik stratejilerinin hayata geçmesi gibi pek çok yeniliği başarıyla hayata geçirdi. 2021 yılına dair değerlendirmelerini ve 2022 yılı için öngörülerini açıklayan JLL Türkiye Müşteri Muhasebesi ve Yeniden Kiralama Kıdemli Direktörü Gökhan Faik Yazıcı, pandeminin etkisiyle dijitalleşmenin hız kazandığını ve Metaverse, NFT, uzay turizmi gibi pek çok gelişmenin geçtiğimiz sene hayatımıza girdiğini ifade etti. Yıl boyunca dalgalı seyreden döviz kuru ve enflasyonun etkisiyle perakendecilerden gelen taleplere yönelik gerçekleştirilen geri bildirimlerde hemen hemen her faktörün güncellendiğini, yeniden değerlendirilip yatırımcı ve perakendeci çözüm ortaklarıyla anlık olarak paylaşıldığını söyledi.

“2021 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDEKİ KİRALANABİLİR ALANLAR ARTIŞ GÖSTERDİ”

Geride bıraktığımız yılda JLL Türkiye’nin perakende sektöründe yer alan iş ortaklarına pek çok yeni markanın eklendiğini ifade eden Yazıcı, kiralanabilir alanlardaki marka karmasının en verimli şekilde oluşturulduğuna da değindi. Yazıcı, aynı zamanda JLL Türkiye yönetiminde bulunan alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alanların 2021’de bir önceki yıla nazaran artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA KÖKLÜ DEĞİŞİMLER YAŞANACAK”

JLL Türkiye’nin 2022 yılı gündemlerinde mağazalardaki ürün çeşitliliğinin takibi, ortak kullanım alanlarının ziyaretçi deneyimini iyileştirecek şekilde planlanması ve doğru marka karmasının oluşturulması olduğunu belirten Yazıcı, aynı zamanda Türkiye’yi önemli yeniliklerle buluşturacaklarını söyledi. JLL Türkiye’nin 2022 hedefleri arasında henüz ülkemizdeki organize perakendeye girmemiş markaların Türkiye pazarında yer edinmesi, “cloud kitchen”, “dark store” gibi pek çok yenilikçi fikrin iyi bir iş planı çerçevesinde gerçekleştirilmesi yer alıyor.

Ayrıca 2050 yılında global olarak karbon nötr olma hedefleri doğrultusunda sıfır karbona ulaşmayı hedefleyen “İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü”ne destek veren şirketler arasında katılan JLL, 2022 yılında hali hazırda net bir sıfır karbon hedefi belirlenmiş veya belirlenmek üzere olan kurumlara bu yolculukta eşlik ederek kapsamlı bir hizmet sunacak. Gökhan Faik Yazıcı, sürdürülebilirliği destekleyen bu proje doğrultusunda hayata geçmesi planlanan aksiyonların başında JLL Türkiye yönetimindeki bazı alışveriş merkezlerinde enerji verimliliği alanında köklü değişimler olacağını ve “Green Deal” (Yeşil Mutabakat) projesinin de JLL Türkiye’nin odak noktalarından biri olduğunu ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ