İnşaat Manşet

A sınıfı enerji belgesine yüzde 90 konut kredisi

BDDK’nın konut kredilerindeki yeni düzenlemesinden enerji tasarrufu sağlayan yeşil binalar da etkilendi. Karmar İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, enerji sınıfı A olan konutlarda kredi değer oranının yüzde 90’ı bulduğunu belirtirken, “Düzenleme, alıcı açısından peşinat oranının düşmesine yararken, aynı zamanda düşük enerji faturası olan konutlara yönelmesini sağlayacak” dedi. Karmar’ın Basın Ekspres Yolu’nda A sınıfı Enerji Belgesine uygun olarak inşa ettiği Karmar Sakura sağladığı yüksek enerji verimliliği ile alıcılarına ayrıcalıkla bir yaşam vaat ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetlemi Kurumu’nun, konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştıran yeni düzenlemesi hayata geçti. Karar kapsamında Enerji sınıfı A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı; değeri 2 milyon TL’nin altında olan konutlar için %90, 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için %70, 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3,5 milyon TL olarak belirlendi. Oranlar ikinci el konutlar için de enerji sınıfına ve değerine göre yeniden düzenlendi.

Düzenlemeyi değerlendiren Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, çevreyi ve tüketiciyi önemseyen projelere yeşil kredi imkanlarının arttığını söyledi. Konut kredilerindeki yeni düzenlemenin yeşil binaları desteklediğini belirten Emrullah Yedikardeş, bu düzenleme ile konut alıcılarının daha düşük peşinatla ve yaşam maliyeti daha düşük olan konutlara erişiminin kolaylaştırıldığını söyledi.

Yılın ilk yarısında enerjiye 50 milyar dolara yakın ödedik

Emrullah Yedikardeş “Ülkenin enerji faturası haziran ayında 8.1 milyar dolara yükseldi. 6 aylık ithalat 47.8 milyar doları buldu. Yılın ilk yarısında 50 milyar dolara yakın bir kaynak enerji için yurtdışına ödendi. Gayrimenkul sektörü enerji tüketiminin yüzde 40’ından sorumlu tutuluyor. Dolayısıyla ülkenin ekonomik gerçekleri enerjinin tasarruf edilmesini zorunlu kılıyor. Biz de inşaat sektörü profesyonelleri, yatırımcıları olarak bu detayı önemseyen projelere yöneliyoruz” dedi.

“Konu sadece ekonomik değil, aynı zamanda hayati önemde”

Konunun sadece ekonomik değil, hayati önemi de olduğunu vurgulayan Emrullah Yedikardeş, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 2022 Küresel Riskler Raporu’na göre gelecek on yıl için en fazla etkisi olacak riskler listesinde ilk 3 risk iklim eylem planının başarısızlığı olarak gösteriliyor. İklimle mücadelenin başarısız olması hızla dünyayı karanlık bir sona ulaştıracak. Bu nedenle alınan önlemler iklim kriziyle mücadeleyi gerektiriyor” dedi.

Yapılarda enerji performans sınıfları enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi, çevre korunmasının sağlanması amacıyla günden güne önem kazanıyor. Enerji sınıfı A olan binalarda kredi oranı yüzde 90’lar seviyesinde, B olan binalarda ise yüzde 85 seviyesinde uygulanıyor. Enerji verimliliği Enerji Kimlik Belgesinde G’ye kadar sınıflandırılırken, en yüksek sınıflar A ve B olarak kabul ediliyor.

“Karmar Sakura sakinlerine enerjide ayrıcalıklı yaşam”

Karmar’ın Basın Ekspres Yolu’nda inşaatına başladığı Karmar Sakura projesi, inşaat malzemesi seçiminden mimari tasarımına kadar her detayıyla A sınıfı enerji kimlik belgesine uygun olarak inşa ediliyor. İnşaat tamamlandığında A Sınıfı belgesini alacak olan proje, alıcılarına kredi konusunda kolaylık, yaşarken de düşük enerji faturaları ile ayrıcalık sağlıyor.

Basın Ekspres Yolu’nda 241 daire ve 57 işyerinden oluşan 1.5 milyar TL büyüklüğündeki Karmar Sakura projesi, 2+1, 3+1 ve 4+1 tipi dairelere yer veriyor. Yerden ısıtma sistemine sahip olan proje, enerji tasarrufu sağlayan önlemleri ve inşaat malzemeleri sayesinde sakinlerine enerjide ayrıcalıklı bir yaşam vaat ediyor. Projede inşaatın 36 ayda tamamlanması planlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ