İnşaat Manşet

AkzoNobel 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 16 büyüdü, karlılığı yükseldi

AkzoNobel 2021’in ilk çeyreği için sonuçlarını yayınladı. Buna göre 2021 yılının ilk çeyreğinde Asya’daki güçlü büyüme ile, gelirler sabit döviz kuru ile yüzde 10 ve yüzde 16 arttı. ROS yüzde 13,6’ya yükseldi.

300 milyon Euro’luk hisse geri alımı 16 Nisan 2021’de tamamlandı: 1 milyar Euro’luk hisse geri alımı ise 27 Nisan 2021’de başlıyor. İspanya’da Titan Paints satın alımı da Mart 2021’de tamamlandı. Bu çeyrekte 2020 yılının ilk çeyreğine kıyasla ağırlıklı olarak güçlü nihai piyasa talebi sayesinde, gelirler yüzde 10, sabit kurla yüzde 16 artarken, hacimler yüzde 16, fiyat ise yüzde 2 yükseldi. 1Ç 2019’a kıyasla gelirler sabit döviz kuru ile yüzde 10 arttı.

Ayrıca, faaliyet kârı yüzde 62 artarak 303 milyon Euro’ya yükseldi (2020: 187 milyon Euro); OPI marjı yüzde 13,4’e çıktı (2020: yüzde 9,1).

Ağırlıklı olarak dönüşüm girişimleri ile ilişkili olarak tanımlanmış kalemlerden 4 milyon Euro’luk negatif etki hariç, düzeltilmiş faaliyet kârı yüzde 43 artarak 307 milyon Euro’ya (2020: 214 milyon Euro) yükseldi (2020: dönüşüm girişimleri ile ilişkili belirlenmiş kalemlerde 27 milyon Euro negatif etki) İşletme faaliyetlerinden net nakit ise 129 milyon Euro artarak 31 milyon Euro dışa akışa yükseldi (2020: 160 milyon Euro dışa akış). Toplam operasyonlardan net kâr yüzde 90 artarak 217 milyon Euro oldu. (2020: 114 milyon Euro) Toplam operasyonlardan hisse başına kâr, yüzde 95 artarak 1,15 Euro düzeyinde gerçekleşti (2020: 0,59 Euro); devam eden operasyonlardan düzeltilmiş hisse başına kâr4 yüzde 66 artarak 1,18 Euro oldu (2020: 0,71 Euro).

AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker, 2021 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi: “Bu çeyrekte, yüzde 16 büyüme ve daha yüksek kârlılığın da aralarında bulunduğu çok güçlü sonuçlar elde ettik. Başarıyla sonuçlanan “20’ye kadar 15” hedefimizden halihazırda sonuçlarımız üzerinde olumlu bir etki yapan yeni Büyü & Yap stratejimize yaptığımız geçiş cesaret vericiydi. Ham maddeler ile ilişkili devam eden zorluklar, sektör genelinde yaşanan bir sorun ve sürekli dikkat göstermemizi gerektiriyor. Ekiplerimizin bir yandan müşterilerimize hizmet sağlamaya devam ederken diğer yandan da yaşanan ciddi kesinti ile nasıl başa çıktığını görmekten büyük bir gurur duyuyorum. Önümüzdeki dönemde, bu dalgaya dayanmak ve güçlü büyüme temelimizi daha da güçlendirmek için, hammadde maliyetlerindeki yükselişi fiyatlama girişimleri ve maliyet disiplini ile telafi etmeye odaklanmayı sürdüreceğiz.”

Polar Pod ortaklığı ile, bilimsel keşfin sınırları genişletiliyor

Antarktika etrafında sürüklenen insanlı bir oşinografi platformunun gönderileceği öncü keşfe AkzoNobel de özel boya ve astar ortağı olarak katıldı. Polar Pod, bilim insanları ve araştırmacıların dünyanın iklimi üzerinde önemli bir etkisi olan Antarktika Kutup Çevresi Akıntısı üzerinde çalışmasına imkân verecek. AkzoNobel, bin tonluk platformu projenin inşaatından Aralık 2023’te başlaması beklenen üç yıllık misyonunun tamamlanmasına kadar geçecek beş yıl boyunca destekleyecek.

Paint the Future, Qlayers’in uygulama teknolojisine yatırımın önünü açtı

2019 Paint the Future genç yenilikçi şirket yarışmamızın kazananları arasında yer alan Qlayers’in öncü astar uygulama teknolojisine yatırım yaptık. Yenilikçi endüstriyel sistemleri, halen kullanılmakta olan manuel astarlama süreçlerinden daha güvenli, daha tutarlı ve daha hızlı olan tamamen otomatik bir çözüm sunuyor. Bu, fazla püskürtmeyi ortadan kaldırması ile aynı zamanda hayat da kurtaran sürdürülebilir bir çözüm.

Yeni Dulux yelpazesi ile kendin-yap projeleri basitleşiyor

Birleşik Krallık merkezli firmanın da kendin-yap rüzgarına kapılması ile kısa süre önce duvarları tek bir kat ile tazeleyen yeni Dulux Simply Refresh ürün yelpazemizi hayata geçirdik. Once Coat ve Feature Wall adlı iki renk koleksiyonunda, hem nötr hem de koyu renk paletleri ile temin edilebiliyor. Yeni ürünler, dekorasyonu sıkıntılı bir süreç olmaktan çıkarıp zaman kazanılmasına da yardımcı oluyor.

E-mobilite toz boyalarında başı çekiyor

Elektrikli taşıtlara –ve genel olarak da e-mobiliteye– yönelik global talep ivme kazanmaya devam ederken, Toz Boya iş kolumuz da sektörün geleceğine güç verilmesine yardımcı olacak ileri teknolojiler geliştirerek müşterilerinin artan ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Artık, motorları, batarya sistemlerini ve elektrik depolama ünitelerini korumalarına yardımcı olmak üzere, gitgide daha fazla birinci sınıf çözüm arayan elektrikli taşıt ve parça imalatçılarına özel bir toz boya portföyü sunuyoruz.

İspanya’da Titan Paints satın alması tamamlandı

Industrias Titan S.A.U. (Titan Paints) hisselerinin %100’ünün satın alımını tamamlayarak, İspanya’da bölgede pazarda referans kuruluş olmak üzere hem boya iş kolumuzu hem de ayak izimizi güçlendiriyoruz. İşleme, Barselona yakınında bulunan Avrupa’nın en modern su bazlı boya üretim tesislerinden birinin de aralarında bulunduğu üç dekoratif boya üretim tesisi ve yedi lojistik ve servis merkezini içeriyor. Şirket, 80 milyon Euro civarında gelir elde etti. Aynı zamanda Portekiz’de de önemli bir varlık gösteren Titan Paints, İspanya’nın en iyi bilinen markalarından biri. AkzoNobel’in sürdürülebilir ürün inovasyonuna yönelik adanmışlığını paylaşan şirketin portföyünün büyük kısmı da çevre performansı ile takdir topluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ