İnşaat Manşet

ams OSRAM, cirosunu 2 haneli seviyelerde artırdı

Aydınlatma alanında otomotiv sektörüne getirdiği yeniliklerle fark yaratan ams OSRAM, Türkiye’de yılın ilk yarısında 2021’in aynı dönemine göre Euro bazında cirosunu 2 haneli seviyelerde arttırmayı başardı. Şirket, otomotiv sektöründe ikinci yarıyılın hızlı geçmeye başladığı ağustos ayı ile birlikte satışlarını yüzde 5 civarında artırmayı hedefliyor.

Yüksek teknoloji şirketi ams OSRAM, çok fonksiyonlu ürünleri sayesinde bu yıl satışlarında çıtayı daha da yükseltti. ams OSRAM, 2022 senesinde artan kur, global enflasyon ve Rusya-Ukrayna krizi gibi çok kritik gelişmelerin yaşanmasına karşın Türkiye’de 2021 yılının aynı dönemine göre Euro bazında cirosunu 2 haneli seviyelerde artırmayı başardı. Bu artışta alıcıların taleplerini öne çekmeleri önemli rol oynarken, sektörde tedarik konusunda yaşanan sıkıntılar da önemli bir etken oldu.

Pandeminin seyrinin azaldığı dönemlerde bireysel mobilite ihtiyaçlarında artış gözlemlediklerini ve bunun da doğal olarak satışları artırdığını belirten ams OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü, ‘’ Bu yıl artan enflasyon ve akaryakıt fiyatları nedeniyle bireysel araç kullanımı azaldı ve insanlar toplu taşıma araçlarını daha çok tercih etmeye başladı. Yaşanan süreç her ne kadar yedek parça satışları ile paralel olarak satışlarda düşüş baskısı oluştursa da ikinci ele olan talebi artırdı. İkinci el araç alımları sonrasındaki bakım ihtiyaçları da toplam pazarda, hem pazar payımızı büyütmemizi hem de ciromuzu geçen yıla göre daha üst seviyeye çıkarmamızı sağladı’’ diye konuştu.

“Yeni ürünlerin Türkiye’ye getirilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz”

Bu yılın ilk yarısında Türkiye pazarında elektrikli araç kabloları ve yeni tip lastik şişirme cihazlarını satışa sunduklarını ifade eden Can Sürücü, ‘‘Özellikle elektrikli araç şarj kablolarının Türkiye’de de pazara sunulması, ülkemizdeki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Umuyorum ki bu potansiyelle yeni teknoloji araçlarında söz sahibi olacağız. İkinci yarı yılda özellikle ‘Automechanika Frankfurt 2022 Fuarı’ ile birlikte yeni ürünlerimiz global olarak pazara sunulacak. Bu ürünler arasında onaylı değiştirilebilir LED far lambalarından aksesuar ürünlerine kadar farklılıklarla dolu bir portföy bulunuyor. Global olarak duyurulan yeni ürünlerin Türkiye’ye getirilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz ve en kısa sürede yenilikçi ürünlerimizi Türk tüketiciler ile buluşturmayı planlıyoruz’’ dedi.

Kaliteli ürün almak her zaman avantaj

Otomotiv sektörü için ikinci yarıyılın ağustos ayı ile birlikte hızlı geçeceğini anlatan Sürücü, ‘’2022 yılının ikinci yarısında ilk yarıyıla göre ciromuzu arttırmayı hedefliyoruz. Önümüzde uzun bir aydınlatma sezonu olmasına karşın, kış aylarında satışlarımızı yüzde 5 civarında arttırmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

“Şirket birleşmesini öncelikle yeni tip araçlarda deneyimleyeceğiz”

Yılın ilk yarısında ams ile gerçekleşen şirket birleşmesini öncelikle yeni tip araçlarda deneyimleyeceklerini belirten Can Sürücü şöyle devam etti: ‘’Sensör alanında çok güçlü ams ile LED çip üretimi ve aydınlatmada dünyanın 1 numaralı markası olan OSRAM’ın birleşmesi ile birlikte yeni araçlarda çok daha inovatif çözümler göreceğiz. Bu birleşmenin ikincil etkisini ise ilerleyen dönemlerde yedek parça sektöründe farklı ve inovatif ürünler ile tüm sektörde hissettirmiş olacağız. Birleşme ile özellikle otonom sürüş, elektrikli araçlar ve güvenlik anlamında inovatif ürünlerimizi araç üreticilerinin ve son kullanıcıların beklentileri doğrultusunda her geçen gün geliştirmeye devam edeceğiz.’’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ