İnşaat Manşet

Anadolu’daki KOBİ’leri İstanbul’da ağırlayarak ticareti canlandıracak

Çin’in Tahtakalesi olarak bilinen toptan ticaret merkezi Yiwu’nun dünyadaki ikinci örneği İSTOÇ’ta, ticaret trafiği 17-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek İSTOÇFEST ile artacak. İSTOÇ İş Adamları Derneği (İSTOÇDER) tarafından düzenlenen İSTOÇFEST ile 2000 satın almacı İSTOÇ’taki 200 firmayla bir araya gelerek 6 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturulacak.

İstanbul’un en eski ticaret merkezi, dünyanın en büyük ikinci toptan ticaret merkezi ve Avrupa’daki tek merkez olan İSTOÇ’ta Anadolu’daki KOBİ’ler ağırlanarak ticaretin yeniden canlandırılması hedefleniyor. 1 milyon 100 bin metrekare üzerine kurulan İSTOÇ’ta, 7200 iş yeri ve 4200 merkez bulunuyor. 100 bin kişiye doğrudan, 400 bin kişiye de dolaylı yoldan istihdam yaratan İSTOÇ’ta, İSTOÇDER tarafından 17-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek İSTOÇFEST ile 2000 satın almacı 200 firmayla bir araya gelerek 6 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan İSTOÇDER Başkanı Ahmet Acar, “Hırdavat, züccaciye, otomotiv, kırtasiye olmak üzere 42 meslek grubunu içerisinde bulunduran İSTOÇ, havayoluna, toplu taşımaya, Kuzey Marmara yoluna yakınlığıyla dikkat çekiyor. Böylesine bir merkezin benzeri Çin’in Yiwu bölgesinde. İSTOÇFEST adını verdiğimiz etkinlikle amacımız, daralan iç pazarda ticaretin artmasına katkı sağlamak. Organizasyon yoluyla şirketler piyasadan önce özel fiyatlarla daha piyasaya sürülmemiş yeni tasarlanan ürünlere sahip olacaklar. En iyi indirimler, en özel fiyatlarla sahiplerini bulacak. İSTOÇ’da senede 20 milyonluk bir alışveriş trafiği var ve bu organizasyonla bu trafiği ilk sene 30 milyona, sonrasında da 50 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. İlk organizasyonumuzdan sonra bunu uluslararası arenaya taşımak istiyoruz. Çünkü ihracat bu dönemin olmazsa olmazı ve üyelerimizin vakit kaybetmeden nokta atışıyla doğru alıcılara oluşmasını hedefliyoruz” dedi. Festivalle 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmi beklediklerinin altını çizen Acar, sözlerine şöyle devam etti: “Eğer festivalimizi 2023 yılında uluslararası boyutta yaparsak yıllık 15 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 20-30 milyar dolara çıkarabiliriz. İSTOÇ esnafı kârından fedakarlık yaparak hem KOBİ’leri hem de onlardan alışveriş yapan yerli tüketiciyi desteklemiş olacak. 4 gün boyunca katılımcılar merkezi gezsin diye sürekli ring sefer yapan bir servis koyacağız. İSTOÇFEST için hazırladığımız özel aplikasyon sayesinde de satın almacılar İSTOÇ’u kolayca gezebilecekler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ