İnşaat Manşet

Arsa değerinde en fazla artış Antalya ve Aydın’da, arazide ise Muğla’da

Konut üretim maliyetinde döviz kurundaki artışın inşaat malzemelerinin fiyatlarında artışa sebep olmasıyla birlikte arsa ve arazi fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatları ortalama yüzde 60, arazi fiyatları ise yüzde 120 artış gösterdi. Arsa değerinde en fazla artış Antalya ve Aydın’da iken, arsa ve arazi metrekare satış fiyatı en yüksek olan il İstanbul oldu. İl bazında arazi değerlerinde ise en fazla artış yüzde 203 artış ile Muğla’da yaşandı.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre, arsa değerinde en fazla artış Antalya ve Aydın’da yaşanırken, metrekare satış fiyatı en yüksek olan il İstanbul oldu. Antalya ve Aydın’da arsa fiyatları son bir yılda yüzde 120 artış gösterdi, Antalya’da ortalama metrekare satış fiyatı bin 34 TL, Aydın’da ise 963 TL oldu. İstanbul’da ortalama metrekare satış fiyatı bin 546 TL, yıllık değer artışı yüzde 85 olurken, il bazında arazi değerlerinde ise en fazla artış yüzde 203 artış ile Muğla’da oldu. Muğla’yı ise Bolu, Eskişehir, İstanbul ve Konya izledi. Bolu’da yüzde 187, Eskişehir’de yüzde 182, İstanbul’da yüzde 178, Konya’da ise yüzde 177 yıllık değer artışı yaşandı.

Arazi fiyatları en yüksek olan ile ise İstanbul oldu. İstanbul’u Muğla, İzmir ve Antalya izledi. İstanbul’da arazi fiyatları son bir yılda yüzde 178 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı 262 TL. Muğla’da ortalama metrekare fiyatı 180 TL, İzmir’de ortalama metrekare fiyatı 175 TL, Antalya’da ise 126 TL oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ