İnşaat Manşet

Bekle-gör dönemi yerini canlanmaya bırakıyor

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yılın ilk iki ayında yaşanan bekle-gör dönemi sona erdi. TÜİK’in açıkladığı mart ayı konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 2.4’lük artış, canlanma dönemine işaret ediyor. Yabancı yatırımcı satışlarında yaşanan yüzde 39.9’luk ciddi yükseliş, Türkiye ekonomisine olan güvenin bir yansımasını oluşturuyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artarak 111 bin 241 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,9 artarak 4 bin 248 oldu. Türkiye genelinde mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 azalış göstererek 21 bin 815 oldu.

Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yılın ilk iki ayında yaşanan bekle-gör dönemi sona erdi. TÜİK’in açıkladığı mart ayı konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 2.4’lük artış, canlanma dönemine işaret ediyor. Yabancı yatırımcı satışlarında yaşanan yüzde 39.9’luk ciddi yükseliş, Türkiye ekonomisine olan güvenin bir yansımasını oluşturuyor. Satışlardaki bu hızlı dönüşümde ekonomik ve hukuk reformlarının büyük payı bulunuyor. Marttaki hareketliliği bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Özellikle yabancı yatırımcı oranındaki ciddi yükseliş, önümüzdeki dönem için daha büyük oranları göreceğimizi gösteriyor. Geçtiğimiz yıl destek paketiyle azalan stoklar karşısında konut ihtiyacımız daha da arttı. Pandeminin ağır koşulları, bu ihtiyacı arka plana atmıştı. Yatırımcı aradığı güven ortamını bulunca hiç vakit kaybetmeden harekete geçti. Yaz aylarında doğru pandemi koşullarının hafiflemesiyle satışlarda daha büyük bir artış beklenebilir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ