İnşaat Manşet

Brambles 2022 yılı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi yayınladı

CHEP markasıyla 60 ülkede faaliyetlerini sürdüren küresel lojistik şirketi Brambles, 2022 yılında tamamladığı çalışmalarla 2025 yılına kadar ulaşmayı planladığı sürdürülebilirlik hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Küresel tedarik zinciri çözümleri sunan Brambles, yayınladığı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi ile 2022 yılında gerçekleştirilen Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) faaliyetleri ve ulaşılan hedefleri paylaştı. Rejeneratif tedarik zincirlerine öncülük etme misyonuyla oluşturulan yeni yol haritası sayesinde 2022 yılında sürdürülebilirlik alanında sağlanan ilerlemelerle şirketin 2025 hedeflerine doğru somut adımlar atıldı.

Brambles’ın rejeneratif (yenileyici) tedarik zincirlerine öncülük etme misyonuyla oluşturduğu 2025 yılı sürdürülebilirlik hedefleri “Olumlu Gezegen, Olumlu İş ve Olumlu Topluluklar” stratejisi üzerine kurgulandı. Şirketin Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi’ne göre, bundan 2 yıl önce hayata geçirilen programda; kapsayıcılık, sıfır karbon ayak izi, verimlilik ve topluma fayda sağlama gibi başlıklarda ele alınan hedeflerde başarıyla ilerleme kaydedildi.

Brambles’ın 2022 yılı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi’ne göre şirket, “paylaş ve yeniden kullan” modeli ile tek kullanımlık alternatiflere kıyasla müşterilerin tedarik zincirleri için çok sayıda çevresel tasarruf sağlıyor. Bu doğrultuda 2022 yılında 2,5 milyon metrik ton CO2 salınımı engellendi bu da 1 yılda yaklaşık 473,000 evden yayılan CO2 miktarına tekabül ediyor. Ayrıca 1 yılda, yaklaşık 1.788 adet olimpik yüzme havuzunu dolduracak miktarda su (4.470 megalitre) tasarrufu sağlanırken, 3,2 milyon metreküp kereste tasarrufu ile 3,1 milyon ağacın kesilmesi önlendi. Atık yönetimindeki çalışmalar sayesinde 2022’de 1,5 milyon ton atık da engellenmiş oldu.

İki yıl önce hayata geçirilen sürdürülebilirlik programının başarıyla sürdürüldüğüne değinen Brambles Baş Sürdürülebilirlik Görevlisi Juan José Freijo, konuyla ilgili: “Sürdürülebilirlik programımızda rejeneratif (yenileyici) bir tedarik zinciri oluşturmaya yönelik heyecan verici ve zorlu bir vizyonla yola çıktık. Bugün, bu vizyonun adım adım gerçeğe dönüştüğünü gururla duyurabiliriz. Günümüzde zarar azaltmanın artık yeterli olmadığının ve olumlu bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunun bilincinde olan, sürdürülebilirlik konusunda lider konumdaki şirketler rejeneratif hedefleri benimsiyor. Bu zorlu dönemlerde rejeneratif bir tedarik zinciri oluşturmanın en önemli adımı entegrasyonda yatıyor. Bu doğrultuda, tam entegre bir anlayışla şirketimizdeki tüm birimler, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle birlikte çalışarak daha çevik bir çalışma anlayışını benimsedik ve bu sayede 2025 yılı hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir mesafe katettik. Şirketimiz ve müşterilerimiz için yeni değerler oluştururken, gezegenimizi koruma hedefiyle sürdürülebilirliği her zaman gündemimizin en üst sırasında ele alacağız.”

“Olumlu gezegen” stratejisi kapsamında karbonsuzlaştırma hedefi

Brambles’ın Haziran 2022’de açıkladığı yeni karbonsuzlaştırma hedefleri kapsamında kaydedilen ilerlemeler sayesinde bilime dayalı hedefler doğrultusunda şirketin değer zincirinde Kapsam 1, 2 ve 3 sera gazı emisyonlarında 2020 mali yılına kıyasla yüzde 4,52’lik emisyon azaltımı sağlandı. Ayrıca, şirket 2040 yılına kadar net sıfır emisyon hedeflediği yol haritası ile Paris İklim Anlaşmasında belirlenen tarihten 10 yıl daha önce bu hedefi gerçekleştirerek sektöründe öncü rolünü sürdürecek.

Küresel tedarik zincirindeki aksamalara ve kereste tedarikindeki sıkıntılara rağmen Brambles, 2022 yılında sürdürülebilirlik onaylı ormanlardan yüzde 100 kaynak sağlamaya devam etti ve sürdürülebilir Gözetim Zincirini üç puan artırarak yüzde 72’ye çıkardı.

Brambles’ta yönetim kadrolarının yüzde 33’ünü kadınlardan oluşuyor

Brambles’ın sürdürülebilirlik yol haritasının önemli başlıklarından biri olan “Olumlu İşyeri” başlığı altında kapsayıcılık, işyerinde iyilik hali ve erişebilirlik çalışmalarının yanı sıra 2025 yılına kadar tüm yönetim kadrosunun en az yüzde 40’ının kadınlardan oluşması ve tesislerdeki kadın çalışan sayısının iki katına çıkarılması hedefleri yer alıyor. Bu doğrultuda yapılan çalışmaların somut bir göstergesi olarak şu anda Brambles’ın yönetici kadrolarının yüzde 33’ünü kadın yöneticiler oluşturuyor.

Brambles ayrıca, kapsayıcı ve eşitlikçi bir çalışma ortamı oluşturmaya yönelik çalışmalarının bir sonucu olarak uluslararası bağımsız araştırma kuruluşu Top Employers Institute tarafından her yıl işverenlerin çalışanlarına sunduğu koşulları değerlendiren araştırmada beş kıtadan 21 ülkede En İyi İşveren (Top Employer) seçildi. Brambles önümüzdeki dönemde küresel düzeyde En İyi İşveren olma hedefiyle sürdürülebilir iş yeri çalışmalarını sürdürüyor.

16 milyondan fazla ihtiyaç sahibi insana destek

2025 yılı sürdürülebilirlik stratejisinin üçüncü ayağını oluşturan “Olumlu Topluluklar”, Brambles’ın topluma fayda sağlayan çalışmalarına katkısı açısından büyük önem taşıyor. Şirketin ayni ekipman bağışları ve gönüllülük faaliyetleri yoluyla gıda bankalarıyla küresel düzeyde yürüttüğü iş birliği sayesinde 16 milyondan fazla ihtiyaç sahibi insana destek oldu. Ayrıca, CHEP’in Polonya’daki “Olumlu Topluluklar” gönüllüleri, savaştan etkilenen Ukraynalı mültecilere erzak ve barınma yardımları sağladı.

Brambles iş birlikleri yoluyla verimliliği arttırmayı ve çevresel etkiyi azaltmayı sürdürüyor. Şirket, bu yıl içerisinde 1.400’den fazla girişimden 370 müşteriyle iş birliği yaptı. Böylece, 2025 yılına kadar 250’den 500’e çıkararak ikiye katlamayı hedeflediği müşteri iş birlikleri hedefi doğrultusunda önemli bir ilerleme kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ