İnşaat Manşet

Cobot’lar ile firmalar hızlı yatırım dönüşü elde ediyor

Robotik otomasyonun gelişimine öncülük eden teknoloji markası Universal Robots, cobot’larıyla üretimde kalite artışı, hammadde kaynaklarında tasarruf, yeni pazarlara açılmada ve rekabette avantaj sağlıyor. Cobot’lar birim zamanda artan üretim, aynı miktar hammadde ile daha fazla üretim ve artan kârlılık ile hızlı bir yatırım geri dönüşüne de fırsat tanıyor.

Yüksek hammadde fiyatları, enerji ve iklim krizi, düşen gelirler, yatırımların geri dönüş sürelerinin son yıllarda daha da uzamasına neden oluyor. Günümüzün en son teknoloji ürünü olan işbirliğine dayalı robotlar; Paketleme-paletleme, plastik enjeksiyon, makine besleme, alma-bırakma, çapak alma-polisaj, montaj-cıvatalama, kalite kontrol, yapıştırma-dağıtma ve kaynak gibi üretim süreçlerini hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir hale getiriyor. Deneyim veya mühendislik gerekmeden kullanılabilen cobot’ların entegre süreci, bazı şirketler için zor olarak görünse de kolay kullanım ve hızlı kurulum özelliği, verimli zaman kullanımı ile maliyetleri azaltarak, hızlı yatırım geri dönüşüne imkan tanıyor.

“Cobot’lar endüstrinin her alanında kullanılabiliyor”

“Tak, çalıştır ve üretime başla!” konseptiyle UR+ Ekosistemi’nden temin edilen ekipmanların, firmanın ihtiyaçlarına en uygun şekilde özelleştirilebildiğini vurgulayan Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hızlı kurulumu, kolay programlaması, esnek ve güvenli kullanımıyla cobot’lar; firmanın büyüklüğü ya da ürünün özelliği ne olursa olsun her türlü üretim tesisine entegre edilebiliyor. Üretimde kalite artışı, hammadde kaynaklarında tasarruf, yeni pazarlara açılmada ve rekabette el yükseltiyor. Ayrıca, birim zamanda artan üretim, aynı miktar hammadde ile daha fazla üretim ve artan karlılık ile hızlı bir yatırım geri dönüşüne de fırsat tanıyor. Cobot’lar endüstrinin her alanında kullanılabiliyor. Bir iş vardiyasında kaynak yapmakta kullandığınız bir cobot’u başka bir iş vardiyasında iş elemanlarını değiştirerek paletlemede kullanmanız mümkün. Kolayca taşınabilen işbirlikçi robotlar, farklı istasyonlarda konumlandırılarak, tüm üretim süreçlerinde rol alabiliyor. Ayrıca kullanım programı da oldukça kolay.”

Azalan maliyetler ve yüksek çalışan memnuniyeti

Kolaboratif robot kullanımıyla şirketlerin, hızlı konumlandırma ve duruş sürelerinin azaltılması avantajlarına ek olarak, çalışanlar için kullanımı kolaylığı, azalan maliyetler, iş kaybının önlenmesi ve çalışan memnuniyetin artırılması gibi büyük kazanımlar sağladığını söyleyen Kandan Özgür Gök, “Otomasyona geçişte ergonomik olan, insanlarla güvenli ve etkili bir şekilde çalışma becerisine sahip, kompakt, hafif ve dar alanda dahil esnek üretim imkanı sunan kolaboratif robotlar, tüm üretim süreçlerinde konvasyonel robotlara göre uygun maliyet avantajı ile farkını ortaya koyuyor. Şirketlerin karşılaştıkları zorlukları yönetebilecek ve geleneksel endüstriyel robotlara göre küçük ve esnek üretim imkânı sunan cobot’ların kurulumu ve programlaması da oldukça kolaydır. Bu süreçte programlama ve destek kolaylığının talep edilmesi de son derece doğal bir durumdur” diye belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ