İnşaat Manşet

Ekspertiz sorununun çözümüyle beraber sektör zarardan döner

BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Son zamanlardaki sektörün olumlu beklentileri ve umutları, iç piyasa satış verileriyle gerçeğe dönüşmeye başladı” dedi.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Türkiye genelinde ekim ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına yüzde 9,7 artış göstererek 28 bin 49 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 oldu.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Son zamanlardaki sektörün olumlu beklentileri ve umutları, iç piyasa satış verileriyle gerçeğe dönüşmeye başladı. Açıklanan veriler genel olarak ele aldığımızda bizi mutlu etse de yabancıya satışlardaki artış oranında bir gerileme görüyoruz, bu endişe veriyor. Yabancılara satıştaki artış oranının düşmesinin nedeninin ‘değerleme firmasının otomatik atanması’ konusundaki düzenlemeden kaynaklandığını düşünüyorum. Hazırlanan raporlardaki değerler ile gayrimenkulün piyasa fiyatı arasında yüzde 45’e varan değer farklı nedeniyle yabancı yatırımcıların güveni sarsıldı. Şimdi bu konuda yeni gelişmeler var. Çözüm olarak belirtilen uygulamanın hayata geçmesiyle sektör zarardan döner, rakamlar çok daha yukarılara doğru ivmelenir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ