İnşaat Manşet

Endüstriyel ortamlardaki en yaygın siber tehditleri anlayın

Akıllı imalat ortamlarının bağlantılı yapısı dikkate alındığında olası korsan saldırıları için daha fazla giriş noktası mevcut. Ortamınızın güvenliğini sağlamak için ilk olarak olası tehditlerin nereden geleceğini anlamanız gerekiyor. Endüstriyel ortamlarda görülen en yaygın siber tehditlerden korunmak için önerilerde bulunan Rockwell Automation, Siber Güvenlik Portföyü ile şirketlerin yanında olarak kritik tavsiyeler veriyor.

Siber tehdit ortamının mevcut yapısı göz önünde bulundurulduğunda her kuruluş siber suçluların hedefi olabiliyor. Uzmanlara göre sadece geçtiğimiz yıl, endüstri veya sektör fark etmeksizin her türden ve büyüklükteki şirketin siber saldırılara maruz kaldığı ifade ediliyor. Önceden suçluların ilk tercihlerinin e-ticaret şirketleri gibi dijital sektörler olduğu, ancak günümüzde endüstriyel şirketlerin de suçluların radarına girmeye başladığı belirtiliyor. Bunun nedeninin ise bu sektörlerdeki şirketlerin uzun bir süre boyunca siber güvenlik süreçlerini güncellememeleri veya geliştirmemeleri olduğu aktarılıyor. Eski sistemlerde hâlâ piyasaya ilk çıktıkları sırada sahip oldukları güvenlik protokollerinin olması yaygın görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu da, saldırıların operasyonları hızlı ve kolay bir şekilde etkileyebileceği anlamına geliyor.

Liderlerin, güvenlik durumlarını iyileştirmek için siber güvenlik sistemlerine öncelik vermeye başlamaları gerektiğine vurgu yapan Rockwell Automation, endüstriyel ortamlarda görülen en yaygın siber tehditlerden korunmak için şu önerileri sıralıyor:

İş açısından önemli uygulamalarınızı koruyun

Konu siber güvenlik olduğunda suçlular şirketlerden daha hızlı hareket eder. Genel olarak bir saldırının asıl amacı, son derece önemli bir iş uygulamasını hedef alıp en kısa zaman çerçevesinde en büyük etkiyi yaratmaktır. Suçlular, işletme açısından önemli uygulamaları etkileyebilirlerse tedarik zincirleri de dâhil işletmenizin diğer alanlarında bir zincirleme reaksiyona sebep olarak gerçekleştirdikleri saldırının etkisini büyütebilir ve ikincil etkilere yol açabilir. Suçluların amacı anlık aksaklıklara sebep olmak değildir; saldırılarını size en çok zarar verebileceklerini bildikleri noktalarda gerçekleştirirler. İş açısından önemli uygulamalarınızı hedef almaktadırlar.

Çalışanlarınıza düzenli eğitimler sağlayın

Modern dünyada suçlular, şirket operasyonlarının parçalı yapısı göz önünde bulundurulduğunda saldırmak için çok daha fazla giriş noktasına erişebilmektedir. Saldırılar genellikle çok karmaşık veya hedef odaklı operasyonlar değildir; daha çok belirli bir kişi veya uç noktasını hedef olarak belirlemeden önce başlangıçta mümkün olduğunca geniş kapsamlıdır. Çoğu zaman saldırılar, çalışanların istemeden yaptıkları hatalar veya korumasız donanım aracılığıyla hedeflerine ulaşır.

Saldırıların odağında çoğunlukla e-dolandırıcılık gibi denenmiş ve test edilmiş teknikler yer almakta olup siber suçlular, bu teknikleri kullanarak bir zincirin en zayıf halkasını hedef almakta ve o noktaya hızlı bir şekilde saldırmaktadır. Bir çalışanın bir e-postadaki bağlantıya düşünmeden tıklaması veya evinden güvenli olmayan bir makinede çalışması kadar basit veya aşikâr bir şey bu duruma sebep olabilir. Bunlar, saldırganlar için hem düşük riskli hem de düşük maliyetli operasyonlardır ve bütün dünya pazarının kapılarını onlara açarlar.

Çalışanlarınızı korumak, işletmenizi korumak açısından son derece önemlidir. Siber hijyeni geliştirmeye yönelik hazırlanmış düzenli eğitimler sağlayarak personelinizi standart koruma uygulamalarını uygulamaya teşvik edin ve onları korumak için gerekli sistemler kullanın. Bu tarz basit önlemler, bir siber saldırı ile karşı karşıya kalma şansınızı büyük ölçüde azaltabilir.

Siber suçlara da aynı ciddiyetle yaklaşın

Kuruluşunuz teknolojiye ne kadar çok güvenirse savunmanız gereken tehdit yüzeyi de o kadar büyük olur. Yeni yazılımları veya cihazları iş açısından önemli süreçlerinize adapte ederken teknolojiyi nasıl koruyabileceğinizi bilmeniz gerekir. Yeni sistemlerin en başta düzgün bir şekilde güvenliğini sağlamadan bunları benimseyen ve böylelikle de siber suçluların eline en iyi fırsatları sunan, şirketlerdir.

Şirketler, dijital süreçlere duyulan güvenin artmasıyla birlikte siber suçlara da yasal suçlarda olduğu gibi aynı ciddiyetle yaklaşmalıdır. Her işletme, kendisini etkileyebilecek yasal tehditlerin bilincindedir; bu sebeple uzmanlar, herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek için her fırsatta duruma müdahale ederler. Siber güvenliğiniz için de aynı yaklaşım gereklidir.

Şirketiniz bir avukat olmadan asla bir sözleşme, büyük bir firma birleşme anlaşması veya hatta standart bir kontratı bile imzalamayacaktır ve bu hassasiyet, yeni teknolojileriniz için de tamamen aynı şekilde geçerli olmalıdır. Bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrama ihtimalini azaltmak için şirketler, yeni sözleşme imzalamadan önce avukatlara danıştıkları gibi, yeni bir teknolojiyi benimsemeden önce de siber güvenlik uzmanları ve profesyonelleri ile birlikte hareket etmelidirler. Bu yaklaşımı şirketinize aşılamak, siber hijyeninizi güçlendirmede son derece önemli bir etkiye sahip olabilir.

Siber saldırılara karşı daha dayanıklı olun

Etkili siber güvenliğin arkasındaki temel fikir, suçluların size saldırmaya çalışmasını bile son derece zor ve masraflı bir girişim hâline getirmektir. BT sistemlerinizin güvenliğini en baştan sağlama yaklaşımıyla olası saldırganlara karşı caydırıcı bir duruş sergileyebilirsiniz.

İşletmeler, başlangıç olarak tehditlere karşı genel müdahale hızlarını artırırken aynı zamanda görünebilirlik ve algılama özellikleri edinebilirler. Etkili siber güvenlik çözümlerini erkenden kullanmaya başlayın ve bu çözümleri zaman içinde dinamik ve sürekli olarak geliştirmeyi deneyin. Hızlı bir şekilde eyleme geçirilen ve düzenli olarak güncellenen basit bir eylem planlaması, olası saldırıları caydırma konusunda ilk başta düşündüğünüzden daha etkili olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ