İnşaat Manşet

First Hand’22 Deneyim Festivali yoğun ilgi gördü

İstanbul’un öğrencilere yönelik en büyük tasarım festivali First Hand’22 Deneyim Festivali İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent iş birliği kapsamında, İPA Kampüs’te yoğun katılımla gerçekleştirildi.

“Deneyim ve Etkileşim” kavramlarının odağında gerçekleşen First-Hand’22 Deneyim Festivali, İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent iş birliği ve katkılarıyla, İstanbul Medipol Üniversitesi, ENTA ve GİM destekleri ve sektör sponsorlukları ile hayata geçirildi.

Tasarım ve mimarlığa ilgi duyan her bireyin; etkileşim ve deneyimleme sonrasında bir diyalog kurmasını sağlayan First-Hand’22 Deneyim Festivali katılımcıları odak noktası olan deneyim ve etkileşim teması etrafında sektörde yer alan yetkin temsilcileri ile buluşturdu. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde “Zamanın Ötesinde Metaverse”, “Sınırlarını Aşan Tasarım Çizgileri’’ gibi konu başlıklarından oluşan deneyimli isimlerin bir araya gelmesiyle sanat ve tasarım odaklı çalıştaylar, seminerler, stüdyolar, deneme atölyeleri ve paneller gerçekleştirildi.

İPA Kampüs, alan içi etkinlikleriyle Bien, Decathlon, Redbull ve Arkitera birlikteliğinde 15’i aşkın, girişimci ve tanıtım stantlarıyla İTÜ Çekirdek, İBB Zemin İstanbul birlikteliğinde 30’dan fazla kuruma ev sahipliği yapıldı.
Üç gün süren festivalin kapanışında konuşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, “İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent yaklaşık 2 yıldan beri sıkı bir iş birliği içerisinde. İPA ekibi İstanbul için Türkiye’ye örnek bir model hatta dünyaya örnek model olabilecek yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimcilik ekosistemi için çalışmakta. İTÜ ARI Teknokent olarak İBB ile bu önemli oluşum içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Buradan İTÜ ARI Teknokent adına başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Emrah Şahan ve İstanbul Planlama Ajansı Genel Sekreteri Oktay Kargül’e tüm destekleri için tekrar teşekkür ediyorum. Özellikle bu iş birliğinin olması için çok ciddi destekler verdi. Önümüzdeki süreçte bu iş birliği kapsamında girişimcilik, inovasyon, teknoloji ve tasarım odaklı programlar geliştireceğiz. Bu anlamda İPA Kampüs İstanbul için üretmek isteyen gençler için önemli bir merkez olacak. Ben, bu festivalde yer alan tasarımcılarımızı, sanatçılarımızı, öğretim üyelerimizi ve katılımcılarımızı kutluyorum” dedi.

İstanbul Planlama Ajansı ve İTÜ ARI Teknokent’in iş birliği kapsamıyla 2021 yılında; kentine inovasyon katacak teknoloji geliştiren girişimler için İTÜ Çekirdek Teknolojik Kentler odağında bir dikey program çağrısı çıkıldı. Program kapsamında; Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği Big Bang Startup Challenge’da, Teknolojik Kentler odağında inovatif projesi olan girişimler İstanbul Planlama Ajansı tarafından girişim desteği aldı. Bu yılda iş birliği kapsamı genişletilerek yerel ve global ölçekte girişimler desteklenmeye devam edecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ