İnşaat Manşet

İSTOÇ, dünyanın tedarik merkezi olacak

1 milyon 100 bin metrekare üzerine yayılan ve doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan da 400 bin kişiye istihdam yaratan İSTOÇ, İSTOÇFEST ile dünyanın en büyük toptan ticaret merkezi olacak. Çin’in Tahtakalesi olarak bilinen toptan ticaret merkezi Yiwu’nun dünyadaki ikinci örneği İSTOÇ’ta, ticaret trafiği 17 Ekim Pazartesi günü kapılarını açan ve 20 Ekim Perşembe gününe kadar sürecek İSTOÇFEST ile artacak. 6000 yabancı ve 2000 yerli satın almacının 200 firmayla bir araya geleceği festivalin 6 milyar dolarlık ticaret hacmi oluşturması bekleniyor.

İstanbul’un en eski ticaret merkezi, dünyanın en büyük ikinci toptan ticaret merkezi ve Avrupa’daki tek merkez olan İSTOÇ, İSTOÇFEST ile kapılarını dünyaya açmaya hazırlanıyor. 1 milyon 100 bin metrekare üzerine kurulan İSTOÇ’ta, 7200 iş yeri bulunuyor. 100 bin kişiye doğrudan, 400 bin kişiye de dolaylı yoldan istihdam yaratan İSTOÇ’ta, İSTOÇDER tarafından İSTOÇFEST adı altında ticareti artırılacak organizasyon başlatıldı 6000 yabancı ve 2000 yerli satın almacının 200 firmayla bir araya geleceği festival, 17 Ekim Perşembe günü Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) Başkanı Mesut Öksüz, ZÜCDER Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İSTOÇ Başkanı Onur Yüksel’in katılımıyla açıldı. 20 Ekim Perşembe gününe kadar sürecek festivalde, 6 milyar dolarlık ticaret hacminin oluşması bekleniyor.

Festivalin açış konuşmasını yapan İSTOÇDER (İSTOÇ İş Adamları Derneği) Başkanı Ahmet Acar, “Çin Yiwu’dan sonra dünyanın ikinci toptan ticaret merkeziyiz. 45-50 ülkeye sadece 3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan tek ve en büyük merkeziz. Bundan 20 yıl kadar önce satılan ürünlerin yüzde 80’i ithalken, bugün gururla yüzde 80’in yerli üretim olduğunu söyleyebilirim. Afrika’ya, Ortadoğu’ya, Asya’ya ticaretimi geliştirdik çünkü stratejik konumumuzun farkındayız. Günde 200 bin kişilik bir alışveriş trafiğinden bahsediyoruz. Hırdavat, züccaciye, otomotiv, kırtasiye olmak üzere 42 meslek grubunu içerisinde bulunduran İSTOÇ, havayoluna, toplu taşımaya, Kuzey Marmara yoluna yakınlığıyla dikkat çekiyor. Böylesine bir merkezin benzeri Çin’in Yiwu bölgesinde. İSTOÇFEST adını verdiğimiz etkinlikle amacımız, daralan iç pazarda ticaretin artmasına katkı sağlamak. Organizasyon yoluyla şirketler piyasadan önce özel fiyatlarla daha piyasaya sürülmemiş yeni tasarlanan ürünlere sahip olacaklar. En iyi indirimler, en özel fiyatlarla sahiplerini bulacak. İSTOÇ’da senede 20 milyonluk bir alışveriş trafiği var ve bu organizasyonla bu trafiği ilk sene 30 milyona, sonrasında da 50 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. İlk organizasyonumuzdan sonra bunu uluslararası arenaya taşımak istiyoruz. Çünkü ihracat bu dönemin olmazsa olmazı ve üyelerimizin vakit kaybetmeden nokta atışıyla doğru alıcılara oluşmasını hedefliyoruz. Eğer festivalimizi 2023 yılında uluslararası boyutta yaparsak yıllık 15 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 20-30 milyar dolara çıkarabiliriz. İSTOÇ esnafı kârından fedakarlık yaparak hem KOBİ’leri hem de onlardan alışveriş yapan yerli tüketiciyi desteklemiş olacak. 4 gün boyunca katılımcılar merkezi gezsin diye sürekli ring sefer yapan bir servis koyduk. İSTOÇFEST için hazırladığımız özel aplikasyon sayesinde de satın almacılar İSTOÇ’u kolayca gezebilecekler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ