İnşaat Manşet

Konut satışlarındaki yukarı yönlü hareket sürdürülebilir olmalı

Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, “Bir süre düşüş trendinde giden iç piyasadaki konut satış rakamlarında küçük kıpırdanmalar gözlemliyoruz. Geçtiğimiz ay başlayan yukarı yönlü hareket devam ediyor. Bu rakamlar sevindirici olsa da dileğimiz, bu rakamların sürdürülebilir hale gelmesidir” dedi.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Türkiye genelinde ekim ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına yüzde 9,7 artış göstererek 28 bin 49 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 oldu.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, “Bir süre düşüş trendinde giden iç piyasadaki konut satış rakamlarında küçük kıpırdanmalar gözlemliyoruz. Geçtiğimiz ay başlayan yukarı yönlü hareket devam ediyor. Bu rakamlar sevindirici olsa da dileğimiz, bu rakamların sürdürülebilir hale gelmesidir. Mevduat faizi artık yatırımcısını mutlu etmiyor, o nedenle yatırımcı ilk fırsatta konuta yöneliyor. Yabancıya satışta da tablo her zaman güzel görünüyor ancak son aylarda ivme oranında düşüş gözlemliyoruz. Bunun nedeninin de yeni ekspertiz uygulaması olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu konuda da olumlu adımlar atılmaya başlandı. Bundan sonra sektör verileri olması gerektiği gibi daha yukarılara taşınacak. Konut her zaman güvenli liman ve enflasyondan korunma yöntemi. Tasarruflarını dövizde değerlendirenler güvenli limana girmek arzusundalar. Yatırımcı gerekli şartların sağlanmasını bekliyor, piyasada hareketlilik sağlamak için birinci el arzını artırarak fiyat dengesi oluşturmak gerek” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ