İnşaat Manşet

Mustafa Çiçek, kentsel dönüşüme farklı bir gözle bakıyor

Tecrübesinin getirdiği dinamizm ve yeniliklere açık bakış açısıyla mimaride fark yaratan Mustafa Çiçek, kentsel dönüşümün önemine dair dikkate değer açıklamalarda bulundu.

Mesleğe atıldığı 2010 yılından bu yana mimaride yaptığı dokunuşlarla geçmiş, bugün ve geleceği sentezlemeyi başaran mimar Mustafa Çiçek, Türkiye’nin depremle mücadelesi ve daha planlı bir şehir yapılanmasına kavuşmasında etkin rol oynayan kentsel dönüşüme dair görüşlerini paylaştı. 1960’lı yılların başından itibaren Kadıköy’de proje geliştiren ve ismi güven ve kaliteyle birlikte anılan Çiçek Yapı şirketinin üçüncü kuşak yöneticisi de olan Çiçek, kentsel dönüşümün neden önemli olduğu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair de nokta atışı tespitlerde bulundu.

Üçüncü kuşak yöneticisi olduğu Çiçek Yapı ile İstanbul’un en ünlü caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde şu ana dek 30 bin metrekarelik konut üretimine imza atan Mustafa Çiçek, kentsel dönüşüme de ciddi katkı verenler arasında yerini alıyor. İmzası bulunan yapıların estetik anlayışına ek olarak güvenilir, depreme karşı dayanıklı ve şehrin planlamasına da uygun nitelikte olmasına önem veren Çiçek, kentsel dönüşümün gerekliliğini de nedenleriyle dile getiriyor. 1999 Marmara ve 2011 Van depremlerinin ardından Türkiye’de kentsel dönüşüm meselesinin daha ciddi düşünüldüğünü ve riskli olduğu devlet tarafından belirlenmiş binaların hızla yenilenmesinin önünün açıldığını belirten başarılı mimar, bunun da belli standartlara göre ve titizlikle yapılmasını gerektiğini vurguluyor.

“Çiçek Yapı ile kentsel dönüşüm çile olmaktan çıkıyor”

Toprak değerinin en yüksek olduğu bölgelerden biri olan İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Bağdat Caddesi’nin bölgenin önemli kentsel dönüşüm merkezlerinden biri haline geldiğinin altını çizen Mustafa Çiçek, 2012’de çıkan kentsel dönüşüm yasasıyla beraber bölgenin değişime uğradığına vurgu yapıyor. Bölgede yıllardan beri var olan ve başarılı işlere imza atan köklü firmalara ek olarak Anadolu’dan gelen müteahhitler ve asıl mesleği müteahhitlik olmayanların da kazanç sağlamak adına yapı firmaları kurduğuna dikkat çeken Çiçek, bu durumun çeşitli mağduriyetlerin de önünü açtığını söylüyor. Çiçek Yapı’nın 1960’lı yılların başından bu yana güven veren ve garanti hizmet anlayışıyla hareket ettiğini belirten başarılı mimar, kentsel dönüşüme kar elde etmenin dışında sorumluluk ve hizmet olarak gördüklerine de dikkat çekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ