İnşaat Manşet

Online afet yönetimi paneli yapıldı

Dünyanın en büyük 3’üncü sivil toplum kuruluşu olarak bilinen Junior Chamber International (JCI – Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu) İstanbul Şubesi tarafından MAG-DER, DOHAD, AKUT Vakfı iş birliği ile ‘Afete Dirençli Toplum Projesi’ kapsamında on-line panel düzenlendi.

Dünyanın en büyük 3’üncü sivil toplum kuruluşu olarak bilinen Junior Chamber International (JCI – Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu) İstanbul Şubesi tarafından MAG-DER, DOHAD, AKUT Vakfı iş birliği ile ‘Afete Dirençli Toplum Projesi’ kapsamında on-line panel düzenlendi. Toplam 128 ülkede 5 bin şube ve 200 bini aşkın üyesi bulunan JCI’nin İstanbul 2020 Sosyal Sorumluluk Direktörü ve Afete Dirençli Toplum Proje Direktörü İlknur Doruker’in yönettiği panelde Deprem Uzmanı, MAG-DER Başkanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, Afet Yönetimi Uzmanı ve MAG-DER, DOHAD 2. Başkanı Özden Işık; Türkiye’nin Deprem Tehlikesi, Afet Kültürü ve Kadının Rolü, Güvenli Yapı ve Çevre, Afet Öncesi, Esnası Sonrası konularını büyük bir titizlikle işlediler.

Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul’da 28 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin geçen süre içerisinde henüz çözümlenemediğini söyledi. Dr. Gündoğdu, bu depremin 7’nin üzerinde beklediği olası Marmara Depremi’ne neden olacak fayın çok yakınında meydana geldiğini hatırlatırken, “Bu depremin ‘Doğru atımlı’ yerine neden ters atımlı olduğu açıklanamadı” dedi.

Afet Yönetim Uzmanı Özden Işık, Afet Kültürü kapsamında Kriz yönetiminde ne kadar başarılı olsakta Risk Yönetiminde o kadar zayıfız dedi, Kadınların Afetlerde daha çok mağdur olmasına rağmen afetler sonrası daha aktif olduklarını belirtti.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Başkanı Cemal Gökçe, Afetlerde yara sarmak yerine artık bir an önce risk gidermeye yönelik yapı güvenliğinin özellikle İstanbul’un en büyük ihtiyacı olduğunu belirtti. Mega Kent İstanbul’un beklenen büyük Marmara depremi karşısında çaresiz bir durumda olduğunu belirti.

AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, Afet Kriz Yönetiminde 1999 Depremi Sonrası Arama Kurtarma kapsamında her ne kadar yol alınmış olsa da , Afet sonrası ilk 72 saatin altın saatler olduğunu ve özellikle İstanbul’da yaşayan tüm mahallelilerin Arama Kurtarma gönüllüsü olmak adına eğitim almasının çok önemli olduğunu vurguladı. Risk yönetiminin zayıf olması Kriz yönetimin önündeki en büyük engel olacaktır dedi. Ayrıca İstanbul’daki aşırı nüfusun olası bir Afet sonrasında önemli bir sorun olacağını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ