İnşaat Manşet

Rakamlar sevindirici ama yeterli değil

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Sektörümüzün yaz mevsimini genelde durgun geçirmesine rağmen açıklanan rakamlar sevindirici ve umut verici olarak yorumlanabilir. Ancak satış rakamlarının daha yüksek seviyeye ulaşması ve mevcut konut ihtiyacının karşılanması için inşaat sektörünün daha fazla harekete geçmesi gerekiyor. Bu da üretimle olur” dedi.

TÜİK Haziran ayı konut satış istatistiklerini bu sabah açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 artarak 150 bin 509 oldu. Türkiye genelinde haziran ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,6 artış göstererek 40 bin 610 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 81,8 artarak 8 bin 630 oldu.

TÜİK Haziran 2022 Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Sektörümüzün yaz mevsimini genelde durgun geçirmesine rağmen açıklanan rakamlar sevindirici ve umut verici olarak yorumlanabilir. Ancak satış rakamlarının daha yüksek seviyeye ulaşması ve mevcut konut ihtiyacının karşılanması için inşaat sektörünün daha fazla harekete geçmesi gerekiyor. Bu da üretimle olur. Konut üreticisinin aktif olmasının önündeki engellerin başında da yüksek girdi maliyetleri ve vatandaşın alım gücünün yetersizliğidir. Bu sorunların aşılması da yönetimin alacağı tedbirler ve politikalarla direkt olarak ilgili. Bilindiği gibi gayrimenkul sektörü 250’den fazla alt sektörü beslemekte ve ciddi istihdam sağlamaktadır. Bu nedenle destelenmesi şarttır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ