İnşaat Manşet

Rocagallery.com’un yeni teması: Mobilite ve Kamusal Alan Üzerine Perspektifler

Kültürel girişimleriyle sektöründe fark yaratan Roca, Roca Gallery’de tasarım ve sürdürülebilirlik üzerine sektör profesyonellerinin düşünsel yazılarını bir araya getirmeye devam ediyor. Rocagallery.com’da “Mobilite ve Kamusal Alan üzerine Perspektifler” teması çerçevesinde yayımlanan makaleler, kentsel planlama kavramını farklı bakış açılarıyla yeniden mercek altına alıyor.

Roca’nın mimari, tasarım ve sürdürülebilirlik üzerine çağdaş tartışma ve araştırmalara yer verdiği çevrimiçi platformu Rocagallery.com, “Mobilite ve Kamusal Alan üzerine Perspektifler” teması altında yeni bir makale dizisini sektör temsilcileriyle buluşturuyor. Önde gelen mimar, tasarımcı ve akademisyenlerin kaleme aldığı makaleler kentsel planlamada toplum ve araçların konumunu irdeleyen yaklaşımları bir araya getiriyor.

Şehir planlamasında gözetilmesi gereken unsurlar tartışmaya açıldı

Alternatif ve sürdürülebilir ulaşım araçları geliştikçe bunlara uyum sağlayacak yeni kamusal alan tasarımları mimar, tasarımcı ve şehir planlamacıları için bir gereklilik haline geliyor. Carlos Ferrater, makalesinde şehirdeki insanlar için hayatı kolaylaştıran, erişimi ve hareketi iyileştiren, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma ile uyumlu olan yenilikçi bir kentsel model ortaya koyuyor.

Lance Jay Brow ise kentlerde otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte yayaların haklarının azaldığı yorumundan yola çıkarak, gelişen mobilite biçimlerinin kamusal alan anlayışlarımızdaki etkisini tartışmaya açıyor.

Kamusal alanların toplumsal rolü üzerine incelemeler yer aldı

Demiryolu, otobüs ve metro durakları gibi toplu taşımaya yönelik yerler, kentlerde sivil ve ticari merkezler olma rolünü üstleniyor. Makalesinde birçok yerde olumlu sonuçlar veren OTOBÜS:DUR projesinin detaylarını inceleyen Katharina Ritter, köy merkezlerinin giderek güç kaybettiğinden ve yoğunluğun düşük olduğu yerlerde, iyi tasarlanmış kamusal alana ve ulaşıma gerek olmadığına dair inancın bir yanılsama olduğunu savunuyor. Dan Hill ise İsveç ve farklı yerlerdeki vaka çalışmalarından örnekler vererek şehir planlamasına dair öngörülerde bulunuyor.

Eylül ayı boyunca yeni makaleler okurlarla buluşacak

Rocagallery.com’da Ağustos ayı itibarıyla yayınlanmaya başlayan “Mobilite ve Kamusal Alan Perspektifleri” dizisi Eylül ayı boyunca devam edecek. Sektör profesyonelleri ve akademisyenler tarafından yazılan makalelere yer veren çevrimiçi platform, kentsel planlamaya yeni bakış açıları sunan beş değerli ismin makalelerine daha tema çerçevesinde yer verecek.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ