İnşaat Manşet

Satış ve yatırım odaklı bir açılım başladı

Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan güven odaklı gelişmeler, yatırımcıları tekrar alıcı pozisyonuna geçirdi. Yabancı yatırımcı da bu güvenden yola çıkarak sektörümüze yatırım hareketi başlattı. İki aylık gerilemenin ardından yüzde 40’a varan artış, bunu gösteriyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artarak 111 bin 241 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,9 artarak 4 bin 248 oldu. Türkiye genelinde mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 azalış göstererek 21 bin 815 oldu.

Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendiren Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Sektörümüzde yılın başından beri satışlarda yaşanan gerileme, marttaki artışla önemli bir açılım yarattı. Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan güven odaklı gelişmeler, yatırımcıları tekrar alıcı pozisyonuna geçirdi. Yabancı yatırımcı da bu güvenden yola çıkarak sektörümüze yatırım hareketi başlattı. İki aylık gerilemenin ardından yüzde 40’a varan artış, bunu gösteriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm projelerine sağladığı KDV indirimi, bu yöndeki projelere hız kazandırdı. Sektörümüzde hem satış hem de yatırım odaklı bir açılım dönemi başladı. Sektörümüz güvenilir yatırım aracı olarak misyonunu, ekonomiye sağladığı katma değerde de açık ara öncü pozisyonunu koruyor. Türkiye’nin azalan stoklarla birlikte yeni konutlara ihtiyacı var. Diğer yandan kentsel dönüşüm en önemli gündem maddemiz. Bu yönde planlanan projeler raflardan inmeye başladı. Kentsel dönüşümde üretim hız kazanıyor. Bugün yapılan yatırımlar, sadece yatırımcıları nitelikli projelerle buluşturmayacak, aynı zamanda Türkiye’nin yeni kent vizyonuna katkı sağlayacak. Faiz oranlarında yapılacak bir indirim ile daha yüksek oranları yakalayabiliriz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ