İnşaat Manşet

Satışlardaki artış, bir dönüm noktası

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Ekonominin kilit sektörleri arasında yer alan gayrimenkul ve inşaat sektöründe nihayet beklediğimiz canlanma dönemi, mart ayıyla birlikte başladı. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına yansıyan yüzde 2.4’lük artış bir dönüm noktası olacak” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artarak 111 bin 241 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,9 artarak 4 bin 248 oldu. Türkiye genelinde mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 azalış göstererek 21 bin 815 oldu.

Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Ekonominin kilit sektörleri arasında yer alan gayrimenkul ve inşaat sektöründe nihayet beklediğimiz canlanma dönemi, mart ayıyla birlikte başladı. TÜİK’in açıkladığı mart rakamlarına yansıyan yüzde 2.4’lük artış bir dönüm noktası olacak. Yabancı yatırımcı satışlarında yüzde 39.9’luk artış, Türkiye ekonomisinin yeniden güven tazelediğini gösteriyor. Pandemiye rağmen geçtiğimiz yıl kırdığımız rekorlar, artan yabancı yatırımcı ilgisini düşündüğümüzde, satışlarda yeni rekorlara ulaşmamamız için ciddi engellerimiz yok. Pandemi ile birlikte daha da önem kazanan konut ihtiyacımız, önceliklerimiz arasında yer buluyor. Rakamlardaki artış karşısında yeni bir destek paketinin gündeme gelmesini bekliyoruz. Sektörümüzde satış artışıyla birlikte büyüme ve istihdamın sürdürülebilir olması için düşük faiz ortamını son derece önemli buluyoruz. Canlanma dönemimin başında sektöre kazandırılacak destek paketiyle bu dönemi yılın tamamına yayabiliriz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ