İnşaat Manşet

Satışlardaki artış, ilk aşamadaki beklentimizi karşıladı

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Sektörümüzde yılın ilk iki ayındaki gerileme aşamalı olarak hız kaybetmeye başlamıştı. Bu tablo karşısında martta bir hareketlenme bekliyorduk. Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan yüzde 2.4’lük artışı bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye’nin konuta olan ihtiyacı giderek artıyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artarak 111 bin 241 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,9 artarak 4 bin 248 oldu. Türkiye genelinde mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,7 azalış göstererek 21 bin 815 oldu.

Mart 2021 Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendiren Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Sektörümüzde yılın ilk iki ayındaki gerileme aşamalı olarak hız kaybetmeye başlamıştı. Bu tablo karşısında martta bir hareketlenme bekliyorduk. Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan yüzde 2.4’lük artışı bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye’nin konuta olan ihtiyacı giderek artıyor. Bu ihtiyaç, satışları da uzun vadeli olarak etkisi altına alacak. Öte yandan yüksek faiz politikası, ipotekli konut satışlarında bir miktar gerileme yaşattı belki ama ipoteksiz konut satışlarımız tüm hızıyla sürüyor. Yabancı yatırımcı uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuzluklar karşısında yeniden sektörümüze yatırım atağı başlattı. İki aylık gerilemenin ardından yüzde 40’a uzanan bir artışı çok iyi okumak lazım. Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye güven mesajı veriyor. Sektörümüze yatırım yapan ülke sayısı da çeşitleniyor. Biz bunu kendi projelerimizde görüyoruz. Faiz oranlarının yeniden düşüş sürecine girmesi, en büyük beklentimiz. Ayrıca finansman modellerinde çeşitliliğe gidilmesi de satışlardaki ivmeyi artırabilir. Yılın 2’nci çeyreğinde daha yüksek satış rakamları göreceğiz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ