İnşaat Manşet

Schneider Electric teknolojisiyle Pek Makina, yeni nesil üretim hattı geliştirdi

Schneider Electric güçlü teknolojisiyle Pek Makina’nın yeni üretim hattının çözüm ortağı oldu. İş birliği sayesinde bisküvi üretiminde hız, verimlilik ve kalite anlamında yeni nesil bir ürün yaratıldı.

Schneider Electric, Türkiye’de yüksek teknolojisi ile çözüm ortağı olduğu dev tesislere bir yenisini ekledi. Türkiye’nin en hızlı büyüyen pişirilmiş gıda üreticilerinden Pek Makina, tercih ettiği Schneider Electric’in son teknoloji ürünü çözümleri sayesinde, üretim kapasitesini önemli oranda artırdı.

Pek Makina tesislerine entegre edilen, Schneider Electric’in yüksek verimli dijital ürünü EcoStruxure tabanlı makine kontrol ve otomasyon yazılımı ile, üretim bantlarının hızı yüzde 18’e varan oranda artarken, firmanın çok daha verimli ve güvenilir bir üretim sürecine ulaşması sağlandı.

Eskişehir’de 25 yıldır ürettiği bisküvi, kraker, kurabiye ve kek gibi ürünleri dünya çapında 32 ülkeye ihraç eden Pek Makina, hem artan talebi karşılayacak üretim hızı ve kapasitesi hem de yeni ürün hatlarına imkân verecek çözümler için, enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan Schneider Electric’i tercih etti. Pek Makine operatörleriyle birlikte çalışan Schneider Electric mühendisleri, firmanın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda, yeni bisküvi dilimle üretim hattı için, endüstrinin değişen ihtiyaçlarına yanıt verecek bir otomasyon ve makine kontrol sistemi tasarladılar.

Schneider Electric mühendisleri, Pek Makina tesislerine öncelikle, Schneider Electric’in alanında başarısını kanıtlamış sistem mimarisi EcoStruxure içerisinde yer alan Machine Expert teknolojisini entegre ettiler. Bu yüksek teknolojili sistemin hızı, verimliliği ve güvenilirliği, yine Schneider Electric’in TM262 ve LMC058 kontrol sistemleriyle daha da artırıldı. Ayrıca eklenen sensölerle, tesisin var olan elektrik ve elektronik sisteminin Schneider Electric mühendislerince tasarlanan yüksek teknolojili sisteme uyumu sağlandı. Böylece yeni bisküvi dilimle üretim hattı, minimum fire ile saniyede 4 dilim gibi çok yüksek bir performansa ulaştırıldı.

Pek Makine yöneticilerinden Necdet Peker, Schneider Electric’in yüksek verim ve teknolojiye sahip dijital çözümleriyle ulaştıkları noktayı, “Tesisimize yeni hatlar eklemeden, büyüme hızımıza yetişecek kapasite ve süratte etkin bir çözüm arıyorduk. Schneider Electric teknolojisi, tesisimizin ve çalışanlarımızın maksimum güvenliğini de garantiliyerek bize bu çözümü sağladı” sözleriyle aktardı.

Schneider Electric OEM Satış Müdürü Hakan Şençiçek ise, Pek Makine ile çözüm ortaklıklarını şu sözlerle aktardı: “Pek Makina, tesislerinin verimliliğini mümkün olan en hızlı ve en güvenli şekilde arttırmak gibi basit bir talepte bulundu; Schneider Electric olarak biz de tam bunu yaptık. Sunduğumuz çözümle, hem yeni üretim hattına gerek olmadan tesislerinin üretim hızını ve kapasitelerini artırdık hem de ihtiyaç duyduklarında mevcut üretim programlarını yeniden düzenleme esnekliği sağladık. Bu tamamen, Schneider Electric’in ve EcoStruxure teknolojisinin gücü.”

EcoStruxure ile yüksek verimlilik ve hız

Schneider Electric’in IoT tabanlı açık, farklı marka ürünlerle çalışabilen otomasyon çözümü platformu olan EcoStruxure, üretimde sürdürülebilirliği, verimliliği ve izlenebilirliği iyileştirmek için değer zincirinin her adımında dijital dönüşüm sağlıyor. Böylece, kullanıcılarına güvenlik, güvenilirlik, verimlilik, sürdürülebilirlik ve bağlanabilirlik sağlıyor. Haberleşen ürünler, uç kontrol ve uygulama, analitik ve servisler katmanlarından oluşan EcoStruxure mimarisi aynı zamanda Nesnelerin İnterneti, haberleşme ve bulut teknolojileri, büyük veri analitiği ve siber güvenlik gibi teknolojileri kullanıyor ve tüm katmanlarda dijital dönüşüme hizmet ediyor.

Bu mimaride yer alan Ecostruxure Machine çözümü ise makinelere uzaktan bağlanarak arıza teşhisi ve onarım gibi uygulamalarla makinelerin durma sürelerini %50’lere varan oranlarda azaltıyor. Bu sayede endüstriyel süreçlerde dijital dönüşüme güçlü bir katkı sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ