İnşaat Manşet

Sel bariyerlerine olan talep yüzde 150 arttı

Küresel ısınmanın artmasıyla birlikte yağmurlar çoğalıyor. Bu da sel baskınlarının ve doğal felaketlerin artmasına neden oluyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknolojik sel bariyerleri çözüm sunuyor. Yağmur ve su sensörleriyle desteklenen sel bariyerlerinin, yağmur anında otomatik olarak devreye girdiğini belirten Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayan sel bariyerlerine olan talebin 3 yılda yüzde 150 oranında arttığını söylüyor.

Türkiye’nin yerli bariyer markası Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak artan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engellemeyi hedefliyor. Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerlerine talep son 3 yılda yüzde 150 oranında arttı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, sel bariyerlerinin farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabildiğine dikkat çekerek, ‘’Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor’’ dedi.

Müşterilere özel üretim

Arma Kontrol olarak ani-yoğun yağmur ilişkisini incelediklerinin altını çizen Kartal şöyle devam etti; ‘’Firmamız artan talepler doğrultusunda; otomasyon özellikli, güçlü ve hızlı engelleyicili sel bariyerini geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdü. Risk analizlerine bağlı olarak, yerinde yapılan ölçümlerde sel bariyerinin mukavemet-ölçü hesaplamaları ile birlikte her müşteriye özel üretim gerçekleştirebiliyoruz. Bu konuda tesisin bulunduğu konumu, daha önceki yaşanan yağış yoğunluğu grafiklerini ve sel bariyeri için kazı derinliği analizlerini dikkate alıyoruz.’’

Talep yüzde 150 oranında arttı

Özellikle son birkaç yıldır küresel ısınmanın da etkisi ile dünya genelinde sel felaketlerinin oldukça arttığını kaydeden Kartal, ‘’Müşteri profilimiz her kesimden tesis olmakla birlikte, çoğunlukla rampa sonlarında, eski dere yataklarında, dar cadde ve sokaklarda kalan fabrikalar, siteler, kamu-özel tesis binaları ve eğimli girişi bulunan garaj girişleridir. Biz, sel bariyeri konusunda müşterilerimizi desteklemek amacıyla risk analizini ve ilgili keşifleri ücretsiz olarak yapıyoruz. Verdiğimiz bu hizmetlerin karşılığından da sel bariyerlerine olan talebin son 3 yılda yüzde 150 oranında arttığını görüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Sorunsuzca görevini yerine getiriyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ