İnşaat Manşet

Son aylarda konut piyasasındaki toparlanma yavaşladı

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ve sahibinden.com iş birliği ile hazırlanan “Konut Piyasası Görünümü” raporunun ikincisi yayınlandı. Rapora göre Ocak ayında konut piyasasındaki toparlanma hız kesti.

BETAM ve sahibinden.com’un gayrimenkul alıcı ve satıcıları ile emlak profesyonellerine yol göstermek amacıyla hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü” raporunun ikincisi yayınlandı. Rapor; BETAM araştırma uzmanlarının sahibinden.com’un Emlak kategorisindeki veri havuzunu analiz ederek, elde ettiği istatistiki verileri ve uzmanların bulgulara ilişkin yorumlarını içeriyor.

Türkiye genelinde satılık konut piyasası hareketlendi

Rapora göre Ocak ayında, satılık konut metrekare fiyatları ve satış adedi bazında önceki aya göre kısmi bir yükseliş görüldü. Böylece, 2020 Ocak ayında 2 bin 657 TL olan metrekare cinsinden satılık konutların ilan fiyatları 2021 Ocak ayında 3 bin 585 TL’ye ulaştı.

Yıllık satış fiyatı, İstanbul’da yüzde 29,3, Ankara’da yüzde 36 ve İzmir’de yüzde 36,4 arttı. Ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatları; İstanbul’da 4 bin 792 TL, Ankara’da 2 bin 480 TL, İzmir’de ise 4 bin 313 TL oldu.

Öte yandan, satılık ilan sayısı yüzde 1,3; yayından kaldırılan ilan sayısı ise yüzde 5,6 oranında arttı. Kapatılan ilan süresi ise bir önceki aya göre kısmi bir yükseliş gösterse de geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 10 gün kısaldı.

Kiralık konutlarda ilan sayısı azaldı

Aralık ayında yüzde 19,1 olan yıllık kira artış oranı, Ocak ayında yüzde 19,5 seviyesine yükseldi. 2020 Ocak ayında 13,18 TL olan kiralık konut ilan metrekare fiyatı ise 2021 Ocak ayında 15,75 TL’ye ulaştı.

Ocak ayında üç büyük ildeki yıllık kiralık metrekare fiyatlarında değişimler farklı seyirler izledi. İstanbul’da yıllık kira değişim oranı yüzde 25,2’lik artışla geçen aydaki seviyesini korudu, oran Ankara’da yüzde 15,4’e yükselirken, İzmir’de yüzde 16,7’ye indi ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla 22,3TL, 11,5 TL ve 16,7 TL oldu.

Ocak ayında kiralık ilan sayısı azalırken, kiralık ilanların yayında kaldıkları gün sayısı geçtiğimiz aya göre yaklaşık üç gün uzadı.

“Bu çalışmayı sektörde uyguladığımız şeffaflık prensibi çerçevesinde çok önemsiyoruz”

sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan, “Geçen ay ilkini yayınladığımız Konut Piyasası Görünüm raporu emlak profesyonelleri kadar, alıcı ve satıcılar tarafından da ilgiyle karşılandı. BETAM’ın titiz çalışmasının bir sonucu olan raporda emlak piyasasındaki gelişmeleri, bölge ve iller bazında yakından izliyoruz. Bu sayede gayrimenkul alan ve satan kişilere veriyle işlem yapma fırsatı sunuyoruz. Konut alım-satım ya da kiralamak amacıyla platformumuzu ziyaret eden kullanıcılarımıza karar aşamalarında destek olmak amacıyla sunduğumuz Emlak360 hizmetinin yanı sıra aylık yayınladığımız Emlak Endeksi ile birlikte, yeni başlattığımız bu çalışmayı, 20 yıldır uyguladığımız şeffaflık prensibi çerçevesinde çok önemsiyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ