İnşaat Manşet

Sözal Kimya Ar-Ge ile temiz üretim tekniklerini yaygınlaştırıyor

Kimya endüstrisinde Ar-Ge çalışmaları kapsamında son yıllarda temiz üretim teknikleri yaygınlaşıyor. Atık su miktarının azaltılmasına odaklanılırken su ayak izini küçültmek hedefler arasında yer alıyor. 2017 yılında kurduğu Ar-Ge merkezinde inovasyon çalışmalarını sürdüren Sözal Kimya, bu alana en fazla yatırım yapan firmalardan biri olduğunu Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda yer alarak kanıtladı.

2021 yılında 25,4 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza atan kimya sektörü, 2030 vizyonu doğrultusunda 40 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Tekstil kimyasalları alanında faaliyet gösteren Sözal Kimya, yatırımlarıının odağına Ar-Ge’yi alarak sektöre katkı sağlıyor. Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması’nda Ar-Ge harcamasıyla Bursa’daki 58 firmadan biri olan Sözal Kimya, temiz üretim tekniklerinin kullanılması için çevreyi önceleyen çalışmalar yürütüyor.

“Çevreci ürünlere yönelmeyi zorunluluk olarak görüyoruz”

Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, Türk kimya sektöründe endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün oldukça önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dünyada kimya sanayinin önünde gelişime çok açık büyük bir pazar bulunuyor. Bu pazardan Türkiye olarak pay almak ve Türk kimya sanayiini ithalata bağımlılığını azaltmak için yürütülen çalışmalar henüz çözüm olabilecek seviyede değil. Sözal kimya olarak; sektörümüzde öne çıkması gereken inovasyon laboratuvarları ile sürdürülebilir, çevreye zarar vermeyen inovatif ürünlere yönelmeyi zorunluluk olarak görüyoruz. Bu sene Ar-Ge alanına daha çok ağırlık veriyoruz. Hem plastik hem de kimya alanında büyük yatırım planlarımız ve farklı iş birlikleri hedeflerimiz bulunuyor. Bu kapsamda sürdürülebilir büyümenin ancak bilgi ve teknolojiye yapılan yatırımlarla daha ileriye taşınacağına inanıyoruz” dedi.

“Su ayak izini küçültmek gündemimizde”

Sözal kimya tekstilde kullanılan zararlı maddelerin kullanımını düzenleyen ve daha sürdürülebilir kimyasalların kullanımını da teşvik ediyor. Ar-Ge çalışmaları ile bu vizyonu teşvik eden ürünler geliştiriyor. Tüm bu çalışmaların yanı sıra endüstriyel üretimde önemli bir soruna tekabül eden su kullanım miktarının azaltılması ve atık suyun yeniden değerlendirilebilmesi için projeler geliştirdiklerini vurgulayan Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, “ZDHC Level 3 Belgesi, tekstilde kullanılan birçok kimyasalın içerisinde bulunan zararlı maddenin kullanımını düzenleyen, daha sürdürülebilir ve zararsız kimyasalların kullanımını teşvik eden bir belge. Mevcut ürün gamımızdaki birçok ürün için bu belgeye sahibiz. Ayrıca, yeni geliştirdiğimiz ürünler için öncelikle bu belgeye başvuruyoruz. Bu doğrultuda, yeni ürünlerin geliştirilmesi aşamasında, başlangıçta bu belgeye uygun hammaddeler seçerek reçetelerimizi oluşturuyoruz. Sürdürülebilirlik alanında da sektöre öncülük etmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Sektörün en önemli sorunlarından su miktarının minimum seviyelerde kullanılması için ise kararlı çalışmalar yürütüyoruz. Bugün, tekstil terbiye sektöründe suyun farklı yöntemlerle arıtılarak doğaya zararsız hale getirilmesi ve tekrar kullanılabilmesi için çalışıyoruz. Alanımızda su tüketimini azaltarak, deniz suyu gibi farklı su kaynaklarının kullanılabilmesi için araştırmalar yapıyoruz. Geri dönüşüm katkısıyla kullandığımız suyu arıtıp tekrar kullanarak doğaya daha az zararlı bir şekilde bırakıyoruz” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ