İnşaat Manşet

Sözal Kimya’dan 10 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı

Global salgınla birlikte sanayi sektörlerinde kullanılan hammaddelerin fiyatlarında meydana gelen artış, kimya sektöründe etkilerini sürdürüyor. Tekstil kimyasalları alanında hammadde tedarikini sağlamak için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, Ar-Ge odaklı çalışmalarını hızlandırdıklarını ve büyük bir yatırım hazırlığında olduklarını açıkladı.

Kimya sektöründe pek çok alanda hizmet veren Sözal Kimya, 2007 yılından bu yana geniş tekstil kimyasalları ve boyar maddeleri ürün yelpazesiyle Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkeleriyle ürünlerini buluşturuyor. Geçen sürede faaliyet alanlarını da genişleten Sözal Kimya, plastik ve kimya alanında 10 milyon dolarlık yatırıma hazırlanıyor.

İthal edilen ürün grubuna odaklandılar

Sözal Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Eren Sözal, koronavirüs salgınıyla değişen iş süreçlerinin kimya sektöründe hammadde tedarikini etkilediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Kimya sektörü, birçok sektöre ara girdi sağlayan kilit sektörlerden biri. Tekstil kimyasalları alanında da hammadde sorunu bulunuyor. Yapılan Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ise maalesef henüz yeterli seviyeye ulaşmış değil. Sözal Kimya olarak 2017 yılında kurduğumuz Ar-Ge merkezimizdeki 30 kişilik ekibimizle inovasyon çalışmalarımıza hız verdik. Katma değeri yüksek ve sektörde ithal edilen ürün grubunda çalışmalarımızı odağımıza aldık. Ar-Ge ekiplerimizle çalışmaları süren 4 aşamalı bir ürünü sektöre ilk olarak kazandırmayı planlıyoruz.”

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme elde etmenin ancak bilgi ve teknolojiye yapılan yatırımlarla mümkün olduğunu da belirten Sözal, “Yazılım alanında hem ulusal, hem de global teknoloji firmaları ile rekabet edebilecek çözümler geliştirmeyi ve yazılım sektörüne katma değerli ürünler kazandırmayı hedefliyoruz. Plastik ve kimya alanında 10 milyon dolarlık büyük bir yatırım planımız bulunuyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ