İnşaat Manşet

Tesis Yöneticiliği meslek olarak tescilleniyor

Toplu yaşam alanlarının yöneticilerine dijital asistanlık yapan Apsiyon, Türkiye’de ilk kez tesis yöneticilerinin Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olan mesleki belgelerini almalarına öncülük ediyor. Yöneticiler bu kapsamda artık sektörde sadece “iş yapan” olarak değil “meslek” icra eden olarak tanımlanacak.

Tesis yönetim sektöründe bir ilki daha gerçekleştiren Apsiyon, 2018 yılında yayınlanmış olan Tesis Yöneticisi, Seviye 6 Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onayı ve söz konusu yeterlilikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu Altın Mesleki Yeterlilik iş birliği ile sektöre kazandırıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli mesleki yeterlilik belgesi için sınava girecek olan yöneticiler, başarılı olmaları halinde mesleğini geçerli ve güvenilir bir şekilde belgeleme fırsatı yakalıyor.

“Sektörün genelinde yetişmiş ve kalifiye iş gücü yaratılacak”

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin kamu tarafından tanınan bir belge olarak öne çıktığını ifade eden, Apsiyon ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu Altın Mesleki Yeterlilik olarak bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Apsiyon Akademi Koordinatörü Ozan ÖZEN; “Bu belge ile tesis yönetim sektörünün yönetici düzeyinde çalışanları, eğitim şartı olmaksızın ‘Tesis Yöneticisi’ yeterlilik sınavında kritik (zorunlu) adımların yerine getirilmesi ve sınavın genelinden yüzde 70 alarak başarılı olmaları koşulu ile ‘meslek’ icra eden çalışanlar olarak tanımlanacak. Böylece hem toplu yaşam alanlarında güven iklimine katkı sağlanacak hem de sektörün genelinde yetişmiş ve kalifiye iş gücü yaratılacak, nihai hedefte yeterliliğe sahip müdür ve yöneticiler ile onların görev aldığı profesyonel tesis yönetim firmaları standartlaşma, sertifikalandırılma ve yetkilendirme eksiklerinin giderilmesi için bir adım daha atmış olacak. Ayrıca ulusal yeterlilikler yaygın ve informal öğrenmenin tanınmasına imkan verdiği için bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollarla sağlayabilecekler. Bu da meslekte ilerleme yollarını daha açık hale getirecek ve sektörde kariyer hareketliliğine katkı sağlayacak” dedi.

Hedef, 2 mesleği daha istihdama kazandırmak

2016 yılından bu yana site, apartman, tesis yönetimi eğitimlerinde farklı bir yaklaşımı benimseyen Apsiyon, e-Devlet Kayıtlı Site Yöneticiliği Eğitim Programına katılıp sertifika sınavlarında başarılı olmuş bina, site ve tesis yöneticilerinin veya herhangi bir eğitim almasa dahi tesis yönetim sektöründe çalışan yöneticilerin, müdürlerin Tesis Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı’nı başaracaklarını ifade ediyor. Söz konusu belge Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kuruluşu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından düzenleniyor. Sınava girmek için herhangi bir iş deneyim süresi ya da lisans veya üstü eğitim veya başka bir koşul gerekmiyor. Çok yakında AB Hibe desteği kapsamına girmesi hedeflenen Tesis Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesinin sınav ücretinin sınava giren adaya iade edilmesi ile ilgili girişimler de devam etmekte. Böylece belgeye 31 Aralık 2022 tarihine kadar sadece MYK belge bedeli olan 250 TL ile sınavda başarılı olmak koşulu ile ulaşılması mümkün olabilecek.
Ayrıca, Apsiyon, iş ortağı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu Altın Mesleki Yeterlilik ile daha az bilgi, beceri ve yetkinlik gerektiren Toplu Yapı (Site) Yöneticisi ve Apartman (Blok) Yöneticisi Mesleki Yeterlilikleri’ni ülke istihdamına kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ