İnşaat Manşet

Türkiye, züccaciyede dünyanın üretim üssü olmaya aday

Züccaciyeciler Derneği’nin (ZÜCDER) desteğiyle düzenlenen dünyanın 3. Avrupa’nın 2. büyük attığı ZÜCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 15 Eylül Perşembe 32. kez TÜYAP’ta kapılarını açtı. ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, fuarın açış konuşmasında, fuarın 1,5 milyar dolarlık iş hacmi oluşturacağını belirtti.

10 milyar dolar büyüklüğe ulaşan mutfak sektörünün kalbinin attığı ZÜCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 15 Eylül Perşembe günü 32. kez TÜYAP’ta kapılarını açtı. 18 Eylül Pazar gününe kadar sürecek fuar, T.C. Ticaret Bakanlığı, İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri), ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) ve KOSGEB destekleriyle düzenleniyor. 150 ülkeden toplam 650 katılımcı firma ile yaklaşık 37 bin satın almacıya ev sahipliği yapıyor. 100 bin metrekarelik bir alanda 14 salonda birden düzenlenecek ve fuarda 1,5 milyar dolarlık bir iş hacmi bekleniyor. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Züccaciye Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı, Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) Başkanı İsmail Erdoğan, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Başkanı Güçlü Kaplangı, İSTOÇ İş Adamları Derneği (İSTOÇDER) Başkanı Ahmet Acar, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, İDDMİB Endüstriyel Mutfak Komite Başkanı Bekir Topuz ve Tarsus Turkey Başkanı Zekeriya Aytemur’un katılım gösterdiği fuarın açış konuşmasını yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “2021 yılında, tüm olumsuz koşullara karşın sektörümüz ihracatında 6,1 milyar dolara ulaştık. 4,8 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek ülkemiz ekonomisine çok önemli katkı vermeyi sürdürdük. Dünya 8.’liğinden kısa sürede hedefimiz 7 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren Hollanda ve Polonya’nın, daha sonra da Meksika’nın üzerine çıkarak 5’inciliğe yerleşmektir. Daha 2 hafta önce Kenya pazarı ile Afrika’ya giriş yaptık. Önümüzdeki ay Rusya’dayız. Önümüzdeki yıl İsrail, İngiltere, Kanada, Gana, Türki Cumhuriyetler ve Vietnam pazarlarına girmek için çalışma takvimimizi belirledik” dedi.

“Fırsatları yakalamalıyız”

Konuşmasında tedarik zincirindeki kırılmadan dolayı Türkiye’nin merkez ülke konumuna geldiğini belirten Öksüz, “Tedarik zincirlerindeki aksamadan korkan firmaların bir bölümünün Türkiye’ye yöneldiklerini görüyoruz. Çin’den Avrupa’ya mal gelmesi gemiyle 45 günü buluyor ve yüksek hacimli mal sipariş etmeniz gerekiyor. Oysa Türkiye’den çıkan tır 5-7 günde Avrupa’ya ulaşıyor ve daha butik siparişlere bile imkan sağlıyor. Çin’e bağlı kalınca rafları senede en fazla 2-3 kez yenileyebilen alıcı Türkiye’den tedarik ederse raflarını her ay yenileyebiliyor. Fırsatlara, yaklaşık 3-4 yıl sürmesi beklenen enerji krizinin Rusya ile iyi ilişkilerimiz çerçevesinde ülkemize avantaj olacağını düşündüğümü eklemek isterim. Bugün başlayacak olan fuarımızın da bu çerçevede sektörümüzün dünyaya inovasyon, tasarım, kalite/fiyat dengesi, üretim gücü ve ihracata yönelik olarak başarılarımızı göstereceğine inanıyorum” açıklamalarında bulunurken, ZÜCDER’in fuara olan desteğinin bir 5 yıl daha uzatıldığını da sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ