İnşaat Manşet

Yabancıya satış konusunda atılacak adımlar önemli

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Buradaki en büyük sıkıntı sık sık dile getirdiğimiz gibi ekspertiz sorunu. Eksper sorunundan dolayı çok kayıp yaşadık. Şimdi yeni bir çalışma olduğu duyumunu aldık, düzeltilmeye çalışılıyor. Sonrasında yabancıya satış rakamlarında tekrar ciddi yükselişleri görmeye başlarız. Burada bir uygulama üzerinde çalışılırken konunun uzmanlarından yani sektörden ve sivil toplum kuruluşlarından destek alınmadığında neler olabileceğini gördük. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda bu hassasiyetin gözetilmesini rica ediyoruz” dedi.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Türkiye genelinde ekim ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına yüzde 9,7 artış göstererek 28 bin 49 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 oldu.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Son açıklanan rakamlara baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarında artış görülse de artış hızında azalma olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışları eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artmıştı. Ekim rakamlarında ise yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 olduğunu görüyoruz. Bu geri yönlü hareket endişe yaratıyor. Buradaki en büyük sıkıntı sık sık dile getirdiğimiz gibi ekspertiz sorunu. Eksper sorunundan dolayı çok kayıp yaşadık. Şimdi yeni bir çalışma olduğu duyumunu aldık, düzeltilmeye çalışılıyor. Sonrasında yabancıya satış rakamlarında tekrar ciddi yükselişleri görmeye başlarız. Burada bir uygulama üzerinde çalışılırken konunun uzmanlarından yani sektörden ve sivil toplum kuruluşlarından destek alınmadığında neler olabileceğini gördük. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda bu hassasiyetin gözetilmesini rica ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ