İnşaat Manşet

Yabancıya satıştaki artış hızının düşme nedeni ekspertiz sorunu

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “İç talebin neredeyse durduğu bir dönemde yabancıya yapılan satış çok önemli ancak yabancıya satış rakamlarına baktığımız da artış oranında bir düşüş söz konusu. Bunun nedenini de otomatik ekspertiz düzenlemesi olarak görüyoruz. Bu soruna bir an evvel çözüm getirilmeli” dedi.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Türkiye genelinde ekim ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına yüzde 9,7 artış göstererek 28 bin 49 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 artarak 5 bin 893 oldu.

TÜİK ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Genele baktığımızda son iki aydır açıklanan rakamları, sektör açısından umut verici şeklinde nitelendirebiliriz. Bir süredir düşüş trendinde giden konut satış rakamları yükselme trendine girmiş görünüyor. Veriler ekim ayı satışlarında, ipotekli satışlarda ve yabancıya satışta yükselme şeklinde geldi. Türkiye genelinde konut satışlarının eylül ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış olarak açıklanmıştı. Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Bu rakamların sürdürülebilir hale gelmesi lazım.
Öte yandan; iç talebin neredeyse durduğu bir dönemde yabancıya yapılan satış çok önemli ancak yabancıya satış rakamlarına baktığımız da artış oranında bir düşüş söz konusu. Bunun nedenini de otomatik ekspertiz düzenlemesi olarak görüyoruz. Bu soruna bir an evvel çözüm getirilmeli.

Sektör temsilcileri bu sorunu ilgili makamlara iletti, bir çözüm bulunacağına inanıyoruz. Ayrıca yabancı yatırımcıya kredi kullanma oranları da çok düşük. Banka ve kredi kuruluşları, yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa bu, satışlara ciddi şekilde yansıyacak ve bizlere can suyu olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ