İnşaat Manşet

Yazlık bölgelerde en yüksek satış fiyatı Çeşme’de, en yüksek kira ise Bodrum’da

Endeksa.com’un verilerine göre yazlık bölgelerde konut satış değerlerinde son bir yılda yüzde 32 ile yüzde 62 arasında artış sağlanırken, kiralarda ise yüzde 7 ile yüzde 37 arasında artış görüldü. Konut satış fiyatında en fazla artış görülen bölgeler Fethiye, Alanya ve Bodrum olurken, kiraların en fazla artış gösterdiği bölgeler ise Urla, Çeşme ve Fethiye oldu.

Pandemi ile birlikte pek çok şirket uzaktan çalışmaya başladı ve bazı kurumsal şirketler pandemi sonrasında da uzaktan çalışma modelini devam ettirme kararı aldıklarını açıkladı. Bunun da etkisiyle yazlık bölgelerde konut satış fiyat ve kiraları önemli ölçüde arttı. Pandemi etkisi ile kiradan çok satılık konutlara talep artışı olurken, satış fiyatlarında da daha fazla artış görülüyor. Konut satış fiyatında en fazla artış görülen bölgeler Fethiye, Alanya ve Bodrum iken, kiraların en fazla artış gösterdiği bölgeler Urla, Çeşme ve Fethiye oldu. Altı ay sonraki değer artışına da bakıldığında ise satış fiyatlarında en fazla artış Urla ve Bodrum’da; kira fiyatlarında en fazla artış ise Ayvalık ve Çeşme’de bekleniyor.

En yüksek satış rakamı Çeşme’de

Çeşme’de bir yıllık satış değer değişimi yüzde 42 olurken, ortalama metrekare fiyatı 11 bin TL, ortalama satış fiyatı 1 milyon 749 bin TL oldu. Çeşme’de altı ay sonra beklenen değer artış oranı yüzde 6 olarak beklenirken, altı ay sonra beklenen satış rakamı ise 11 bin 697 TL/metrekare.

Konut satış fiyatında en fazla artış Fethiye, Alanya ve Bodrum’da

Endeksa verilerine göre, Fethiye’de konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 62 artış gösterdi. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 5 bin 620 TL, ortalama konut fiyatı 786 bin 800 TL olurken, Fethiye’de altı ay sonra konut satış fiyatının yüzde 6 artış göstermesi bekleniyor. Alanya’da ise konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 49 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 485 TL, ortalama konut fiyatı 538 bin 200 TL olurken, Alanya’daki altı ay sonraki satış fiyatı artış beklentisi yüzde 6 seviyesinde. Bodrum’da da konut satış fiyatları son bir yılda yüzde 49 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 715 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 340 bin 670 TL olurken, Bodrum’daki altı ay sonraki satış fiyatı artış beklentisi yüzde 7.

Kirada lider Bodrum

Yazlık bölgelerde en yüksek kira bedelinde Bodrum lider oldu. Bodrum’da kira değerleri son bir yılda yüzde 18 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 29,62 TL, ortalama kira 2 bin 932 TL oldu. Bodrum’da altı ay sonra kira fiyatlarının yüzde 3 artış göstermesi beklenirken, altı ay sonra metrekare kiranın 30,44 TL olması öngörülüyor.

Kiraların en fazla artış gösterdiği bölgeler ise Urla, Çeşme ve Fethiye

Endeksa verilerine göre, Fethiye’de kira değerleri son bir yılda yüzde 24 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 16,9 TL, ortalama kira bin 842 TL olurken, Fethiye’de altı ay sonra kira fiyatlarının yüzde 3 artış göstermesi bekleniyor. Urla’da kira değerleri ise son bir yılda yüzde 37 artış gösterdi, ortalama metrekare kira 23,29 TL, ortalama kira 2 bin 981 TL olurken, Urla’da altı ay sonra kira fiyatlarının yüzde 4 artış göstermesi bekleniyor. Çeşme’de ise kira değerleri son bir yılda yüzde 25 artış gösterirken, ortalama metrekare kira 26,26 TL, ortalama kira 2 bin 475 TL oldu. Çeşme’de altı ay sonra kira fiyatlarının yüzde 5 artması bekleniyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ