İnşaat Manşet

Yüksek doğal gaz faturasına karşı Bosch Termoteknik’ten tasarruf önerileri

Isıtma-soğutma sektörünün öncü markası Bosch Termoteknik, kombilerin yeniden yanmaya başladığı bugünlerde, kullanıcılara ısıtma sisteminden daha fazla verim alabilmeleri ve doğal gaz faturalarını düşürebilmeleri için önerilerde bulunuyor.

Soğukların başladığı bugünlerde kombiler yeniden yanmaya başlarken, yüksek doğal gaz faturalarına çözüm bulmaya çalışan kullanıcılar arayış içinde… Isıtma sistemlerinin düşük verimliliğinden şikâyet eden kullanıcıların imdadına yetişen Bosch Termoteknik, öncelikle sezon öncesi cihazların periyodik bakımının yapılması gerektiğini vurguluyor. Bosch Termoteknik profesyonelleri ayrıca oda termostatı kullanımından su tesisatındaki kaçağı gidermeye kadar pek çok öneride bulunuyor.

Yılda bir kez bakım yaptırmak şart

Gazla çalışan cihazlarda yılda bir kez bakım yaptırmak hem güvenlik hem de cihaz verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Yanma için gerekli havayı dışardan alan cihazlar, bu esnada toz ve çeşitli partikülleri de birlikte emiyor ve bu durum cihazın yanma odasında kirliliğe ve yanma veriminin düşmesine yol açıyor. Kapalı devre tesisat sistemlerinde yıl boyunca oluşan oksijen korozyonu ve sisteme sık su basılması sonucu oluşan kireç gibi dış etkenler de kombi ekipmanlarında verimsizliğe neden oluyor ve ısıtma konforunu olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Bosch Termoteknik, “Kombinize her yıl bakım yaptırmak lüks değil, kesinlikle gerekli ve şarttır” uyarısında bulunuyor.

Yakıt tasarrufu için ipuçları

Bosch Termoteknik profesyonelleri, oda sıcaklığının konfor sıcaklığında yani 22°C olmasını öneriyor. Ayrıca çok sık kullanılmayan ya da aşırı sıcak olan odaların radyatörlerine termostatik vana taktırmak yakıt tasarrufuna katkı sağlıyor. Ek olarak, modülasyonlu oda termostatı kullanılması halinde de yıllık en az yüzde 10-15 oranında yakıt tasarrufu sağlamak mümkün…

Kullanma sıcak suyunun ekonomi modunda kullanılması ve sıcak su kullanımına özen gösterilmesi, gece uyurken oda sıcaklığının 1-2°C düşük ayarlanması gibi faktörler de tasarruf yapmaya katkı sunuyor.

Kombiye sık sık su eklemek gerekiyorsa tesisatta su kaçağı olduğundan şüphelenmek ve bunun önüne geçmek gerekiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ